Udlevering af lejebil
Når man har modtaget sin bekræftelse på sin udlejningsbil, så skal man ikke foretage sig noget før man kommer til USA og står i lufthavnen.
Skal man hente sin lejebil i lufthavnen, følger her en guide til hvordan det typisk foregår.
Selve forløbet med at få sin lejebil i lufthavnen i USA er grundlæggende det samme. Når man er kommet igennem immigration, hentet sin bagage og kommet gennem tolden, så står man i ankomsthallen.
Da billeje i USA er af en anden skala end i eks. Danmark, så kan man ikke tage fejl. Der vil være skilte der viser hen til det sted man skal.
Biludlejningsselskabets skranke
På sin bekræftelse kan man se hvilket udlejningsselskab man skal hente sin bil hos.
I nogle lufthavne har de en skranke i ankomsthallen. Er det tilfældet, går man hen og ordner papirerne der.
Typisk, når du allerede har en bil booket, vil de sende dig ud til biludlejnings-pladsen med det samme og ordne papirerne der.
Man går udenfor og tager en shuttle-bus (eller tog eller andet) til hvor bilen holder (man får vejledning i skranken).
Ude på stedet vil de ordne dine papirer, se kørekort og kreditkort – og måske forsøge at sælge dig en ekstra forsikring eller to.
Dernæst går man ud til sin bil og kører væk. Nogle steder kan man selv vælge hvilken bil, i samme klasse man har booket, man vil tage. Det behøver ikke være den man har på papiret, da det går efter klasser, fremfor den enkelte model.
Transport ud til biludlejningsselskabet
Er der ingen skranke i ankomsthallen går man ud og tager en shuttle-bus til sit udlejningsselskab. Nogle steder har de enkelte selskaber deres egen bus. Nogle steder deler de og andre steder er de fælles om det hele.
I Atlanta har Dollar deres egen (havde de i 2006). I Houston er der en fælles bus der kører ud til et stort car rental complex. I Boston deles National med en anden. Blot vær opmærksom på det.
I San Francisco er det AirTrain Blue Line man skal tage ud til Rental Car Center.
I New Jersey (Newark) skal man også tage AirTrain, men her er de forskellige udlejningsselskaber ved forskellige stop.
Inden man forlader udlejningspladsen, så skal man checkes ud. Det sker når man vil forlade stedet. Der aflevere man sine udlejningspapirer (dem som man har fået på stedet) og ID.
Skadesanmærkning
Der ligger også en seddel med skadesanmærkninger. Kig bilen efter inden i kører og sørg for at alle buler, ridser mm. er markeret på sedlen. Typisk markere man blot at der er noget på den ene side og ikke specifikt en lille ridse ved et dørhåndtag.
De kigger bilen efter igen når du aflevere den og det er træls at blive afregnet for noget andre har gjort.
Typisk er bilerne i god stand, men en lille bule i døren, eller kofangeren er ikke unormalt.
Jeg har haft små uheld med mine udlejningsbiler og lavet små ridser og buler i dørene (de har nogle meeeget høje kantsten i USA og pas på når i åbner døren når i skal tanke). Jeg har aldrig set en ekstra regning for noget. Dermed ikke sagt man kan køre råddent og smadre sin bil uden at stå til ansvar, men der er åbenbart en petitesse grænse.
Første møde med amerikansk trafik
Det kan være særdeles overvældende at forlade udlejningsselskabet og køre ud i den amerikanske trafik. En lufthavn er et trafikalt knudepunkt og altid busy. Kig på et kort (eller sørg for din GPR har signal) inden du kører derfra. Spørg om vej hvis du er i tvivl.
Nogle steder ruller man direkte ud på 6-8 sporede motorveje og efter 7-10 timers flyvetur kan det være en brat opvågning.
I mange storbyer er der også betalingsveje/broer/tunneler. Her er det en god idé at have nogle kontanter klar i kabinen og ikke pakket væk i bagagen. Helst små sedler eller mønter. Hold øje med hvilken vejbane du skal vælge og tag den med full service og change (give tilbage).
Udstyr i lejebilen
Der er ofte masser af gadgets i amerikanske biler. Vent med at ‘pille og finde ud af’ til du er kommet af mortorvejen og fundet dit hotel. Lander du om aftenen er det en god idé at lære lyset at kende inden du forlader biludlejningsselskabet da lys på bilen ikke er automatisk i USA (som vi kender det i Danmark). Nogle biler har dog en auto indstilling som kan være praktisk.
Hvis du finder noget på bilen som ikke er i orden efter din første lille tur så tag kontakt til udlejningselskabet samme aften eller dagen efter og få det noteret.
I Denver var der ikke en skadeseddel i bilen da vi forlod stedet (og klokken var 1 om natten) så vi aftalte vi kørte ind til Hertz inde i byen dagen efter og ordnede det.
Jeg har altid kun oplevet en suveræn service ved alle de forskellige udlejningsselskaber jeg er endt hos og er mere end tryg ved at leje bil via eks. ebiludlejning, betale for den, afhente den og levere den tilbage. Har aldrig oplevet nogle problemer.
Jeg synes det er fedt at jeg med min interesse for Roadtrips i USA kan hjælpe andre til gode oplevelser i USA.
Hvad angår billeje, så mener jeg selv jeg har fundet nogle af de bedste steder på nettet som tilbyder, ikke kun de billigste biler inkl. forsikring, men også en super service.
Jeg har en aftale med ebiludlejning, CarTrawler, Holiday Autos og AutoEurope der betyder, at hvis besøgende fra min side bestiller en bil via dem, så modtager jeg en provision. En såkaldt affiliate aftale, hvor jeg hjælper dem med at få flere kunder i deres forretning.
Hvis du er i en situation hvor du skal tage direkte kontakt til ebiludlejning for at arrangere din billeje, det kan være pga. langtidsleje eller envejsgebyr som ikke altid kan ordnes online, så vil jeg sætte pris på, at du oplyser min affiliate kode: renef
Hvis din bestilling kan laves online, så må du også gerne benytte et af de mange links som er rundt om på siden, så koden kommer med. På den måde støtter du mig til at hjælpe dig bedst muligt.
Mit mål for den indtjening er, at dække billejen på mine egne roadtrips.
loading...

Hej Rene,
Vi tager turen tilbage til LA for andet år i træk – vi elsker den by! Sidste år fik vi desværre en kedelig tillægs regning på vores billeje (diverse forsikringer). Så i år overvejer vi at leje gennem Ebiludlejning for at undgå flere tillægs regninger, da det umiddelbart ser ud til at alle forsikringer er inkluderet i deres priser, er det korrekt??
Sidste år lejede vi en Ford Mustang direkte ved Thifty car rental. I år overvejer vi en Jeep Grand Cheorokee, desværre står der på ebiludlejning.dk “jeep G. C. eller tilsvarende” og vi vil helst ikke have et alternativ da der i standardklassen er mange “triste alternativer” mit spørgsmål er derfor – Kan vi på nogen måde sikre os at vi får Jeepen og ikke et kedelig alternativ når vi lejer via Ebiludlejning??
loading...
@ Jakob
Alle de nødvendige forsikringer er med i eBil og de andre sider jeg anbefaler. Når man afhenter bilen kan man købe tillægsforsikringer og sælgerne kan virke overbevisende.
Det kan være en udvidet roadside assistance. Du er dækket hvis bilen bryder sammen, men ikke hvis du punktere, løber tør for benzin, får et fladt batteri, skal trækkes fri mm.
Jeg har altid været heldig og fået den bil jeg har bestilt – eller har kunne vælge mellem flere biler i samme klasse når jeg kom frem.
Jeep GC er en populær bil, så vælger i en vil der være stor sandsynlighed for at få en sådan.
eBil har ændret navnet på deres bilklasser for nylig. Førhen stod der SUV, Mid-size SUV, Full Size SUV. Nu står der blot Intermediate, Standard, Full-size mm.
Jeep GC passer ind i Standard SUV klassen men står blot opført som standard. Det betyder ikke i vil få ex. en Chrysler Sebring, Dodge Caravan eller Ford Fusion m.fl.
I samme klasse som Jeep GC ligger biler som Ford Edge, Ford Flex, Chevrolet Traverse m.fl.
loading...
Yes, så er roadtrip 2011 overstået. over e-biludlejning fik vi en Chevrolet Aveo. Vi landede i Memphis og kørte dagen efter til Corinth og så et borgerkrigsmusem og til Tupelo og så Elvis’ fødehjem. Derfra til Vicksburg og en slagmark fra borgerkrigen. Så gik turen videre til New Orleans, hvor vi var i tre dage. Vi oplevede the french quarter, udflugt til sump og sejltur med hjuldamper. Så gik turen ind i Texas, hvor vi var i kystbyen Galveston samt i San Antonio og Houston. I sidstnævnte så vi spacecentret, men selve bymidten var ret kedelig.
Da vi hentede bilen i Memphis og afleverede i Houston, vidste vi, at der ville blive et gebyr. Vi havde fået at vide, at det blev 300 dollars, men det blev chokerende 600 dollars. De havde indregnet en masse roadtaxes. Men jeg har klaget til firmaets danske afdeling.
venlig hilsen
Stig
loading...
@ Stig
Lyder som en fed tur på nær den økonomiske overraskelse.
Kan du oplyse om du havde betalt for envejs-gebyr på forhånd (eller fået en tilkendegivelse fra eBil om beløbet) og hvilket udlejningsselskab du endte med at hente bilen hos – og dermed skulle betale gebyret til?
loading...
Hej
Vi fik at vide, at vi skulle betale, når vi afleverede bilen. Vi fik også at vide, at det ville blive 300 dollars. Det var firmaet Dollars, vi brugte.
loading...
har et enkelt godt råd som er ret vigtigt. når man er ved at få udleveret bilen og skal skrive under på papirerne så kig efter beløbet som står på papiret – især hvis i får en anden bilklasse end udleveret. har trods en del lejebiler i usa haft en uheldig oplevelse fornylig pga. samme. vi blev opgraderet og blev spurgt om 89usd var ok – spurgte så om det var et engangsbeløb og der blev svaret ja til dette så vi blev enige om at det var ok. da vi så skulle aflevere bilen hed det 89usd pr dag – og når man lejer i 20 dage bliver det til en del… efter en lang snak og med deres manager slog han halvdelen af men har mailet ebiludlejning da jeg stadig ikke synes at det er ok. skal siges at bilstørrelse var den samme – men fik en luksus istedetfor standard. så husk at gå papirerne godt igennem INDEN i skriver under selvom det kun kan gå for langsomt med at komme ud på de amerikanske highways…
loading...
Hej René.
En kammerat og jeg sidder i øjeblikket og planlægger en tur til USA, gerne et road-trip hvis det er muligt. Vi sidder dog med det problem at vi begge kun er 18 (19 ved rejsens start) hvorfor det er yderst problematisk både at leje og købe bil derovre.
Har du nogen erfaring/råd omkring hvordan det bedst gøres i forhold til at leje bil i eksempelvis California, for muligvis, men ikke nødvendigvis, at køre den til Miami. Vi kan også sagtens overleve at blive i California hvis det endeligt er.
Jeg håber du finder tid til at besvare mine spørgsmål
.
Med Venlig Hilsen
Adrian Kielberg
loading...
@ Adrian
Det giver nogle udfordringer at tage på road trip i USA når man ikke er ældre end I er. Der skulle dog være muligheder selvom de er brgrænsede. Her kan du læse mere om aldersgrænser, billeje for personer under 21 år og køb af nil i USA.
loading...
Hej
En meget fin side du her har.
Jeg skal i juni/juli 18 dage til syden – Atlanta og hjem fra Nashville. Jeg har overvejet at leje en Ford Mustang eller anden cabriolet, vi er 2 personer og vil være helt sikre på om der er plads nok til bagage i sådan en bil. Hvad har du af erfaring med dette?
Hilsen
Finn
loading...
@ Finn
Tak for ros.
Min erfaring med de modeller er, at Mustangen har det mest regulære bagagerum. I Mustangen er der ikke forskel på om taget er oppe eller nede, men det er der i Sebringen, så der skal man køre taget ned inden man pakker bagagerummet.
Det er dog begge ukurante bagagerum, så man skal tage nogle forholdsregler.
Vi har været to voksne i en Ford Mustang Cabriolet med 1 stk. alm. bagage og 1 stk. håndbagage hver. Det kan lige være der, hvis man ikke pakker i hardcase kufferter. Og det er ikke engang med tøj til alle 3 uger. Jeg vasker altid halvvejs inde på en tur, så jeg har kun tøj med til ca. 10 dage.
I sidste ende kommer det end ikke an på mængden af bagage, men størrelsen på kufferten/tasken. Et cabriolet bagagerum er mindre end normalt, så man skal ikke have for store mål på sin taske og ej heller hardcase/hårde kanter, for det skal masseres lidt for at få plads.
Vores kuffert mål var: 75x35x35 cm (sportstaske med hård bund). Håndbagage: rygsæk.
Kører man rundt ude i ingenting og mange af de helt små byer, så kan man fint have håndbagagen på bagsædet og ikke køre taget op hver gang man stopper, men inde i de større byer bliver det hurtigt en træls ting at gøre, så man vil helst have alt bagagen pakket væk.
loading...
Hej René. Først vil jeg takke dig for en fantastisk hjemmeside, med masser af gode oplysninger.
Jeg skal til USA i juli 2011 og har lejet en 4WD igennem ebiludlejning. Jeg skal først være en uges tid i New York, og derefter sydpå. Jeg skal hente bilen i Newark airport og den skal afleveres i Salt Lake City airport. I følge min voucher (faktura)fra ebiludlejning skulle alle “taxes og Fees” være betalt – undtagen envejsgebyr, som betales lokalt (ca 250$)
Har du nogen erfaringer med, om jeg pludselig skal betale alle mulige andre gebyrer, når jeg henter bilen, eller er det hele med i
den pris jeg har betalt til ebiludlejning?
På forhånd tak!
Med venlig hilsen
Niels Papsø-Stevns
loading...
@ Niels
Tak for ros.
Alle de obligatoriske forsikringer er inkluderet.
Du kan se på din kontrakt om selvrisikoen er inkluderet. Det er den på de fleste lejeaftaler gennem ebiludlejning.
Du kan også have 10.000 (eller mere) i selvrisiko på lejebiler inkluderet i din rejseforsikring. Det har jeg haft via Europæiske de gange jeg har været afsted.
Du vil helt sikkert blive tilbudt flere forsikringer af selve udlejningsselskabet. Jeg har fået tilbudt en nøgle forsikring, i tilfælde af jeg låste nøglerne inde i bilen eller mistede dem (valgte den dog ikke).
Og så har jeg fået tilbudt Road Side Assistance forsikring. Hvis man punktere og har brug for hjælp.
Har kun haft brug for det en gang, men kan ærlig talt ikke huske om jeg havde tilkøbt noget ekstra forsikring eller det på en eller anden måde var inkluderet.
Jeg har ikke tilkøbt det de sidste par gange jeg har været afsted.
På min nytårs tur blev prisen for bilen den jeg havde betalt hjemmefra, altså ingen ekstra forsikringer (jeg sagde nej tak til road side assistance) og gebyrer.
De 250$ er iøvrigt en god pris or envejs-gebyret. Går du til selve biludlejningsselskabet så vil det være højere. Kyst til kyst envejsgebyr kan være op til 1250$ og din rute vil de sikkert tage 500-600$ for. Så en god besparelse der.
loading...
Hej René,
Først er lille ros.
Superhjemmeside!!!
Og så bare et lille spørgsmål;
Vi (familie på tre) flyver til SF den i juni, men vil ikke bruge bil inde i SF de første 4 dage. Så vi lejer først en bil den 1. juli. Vi er jo så inde i SF, men kan det betale sig at leje den fra lufthavnen, eller skal vi bare tage den fra midtbyen?
Regner med at leje den i 18 dage og gennem Ebiludlejning.
loading...
@ Carsten
Tak for ros.
Hvis i alligevel flyver hjem fra SF (eller en anden lufthavn i Californien), så skulle der ikke være noget i vejen for først at leje den inde i byen og så aflevere i lufthavnen. Når man lejer et sted og aflevere et andet inden for samme stat, så er der ikke noget envejsgebyr.
Ulempen ved at leje i byen er, at udvalget af bil ofte er meget mindre, prisen skulle der ikke være den store forskel på (hvis nogen overhovedet).
At komme fra SFO og ind til byen er nemt. http://www.bart.gov er en mulighed og kører jer fra dør til dør (afhængig af hvor I bor).
Når i lejer bilen inde i byen, så und jer selv den oplevelse det er at køre på de stejle gader og kør en tur af Crooked Street (Lombard Street) og så selvfølgelig over Golden Gate, medmindre det er tåget den dag – men husk ar gå en tur over den.
loading...
du bare for sej du er
du hjælper en helt vildt meget, er glad for at jeg fandt din hjemme side jeg er kun 16 år og drømmer om en bil tur i usa
Fra new york til L.A
Hvor lang skal ferien vare? 3-4 uger ?
hvad koster det at leje en bil i den tid helst en fed bil mercedes, eller en carbriolet med plads til min 3 personer
loading...
@ kkk
Tak for ros.
En tur kyst-til-kyst skal i minimum afsætte 3 uger til – gerne 4 hvis muligt.
Der er 4500 km på tværs . Det er små 250 km om dagen i 3 uger. Skal der lidt flere overnatninger til forskellige steder (og det skal der) så bliver det hurtigt et træls regnestykke med ‘kun’ 3 uger.
Personligt kan jeg ikke se idéen i at tage til USA og leje en bil (Mercedes i dit tilfælde) som man fint kan få sig en tur i hjemme i DK (hvis ikke bag rattet, så i en taxa).
En rigtig roadtrip skal foregå i en amerikansk bil (eller som minimum noget man ikke ser så tit, hvis overhovedet, i Danmark).
Du kan leje en Dodge Charger i 3 uger til 5640 kr., en Chrysler 300 i 3 uger til 6790 kr., en Buick Lucerne i 3 uger til 8415 kr, eler en Cadillac DTS i 3 uger til 9652 kr.
Når det kommer til cabriolet, så kan man godt klemme 3 voksne ned i en Ford Mustang Cabriolet. 4 vil være at stamme den (der er ikke super meget plads på bagsædet, så det skal som minimum være de mindste der sidder der), for allerede ved 3 er man nødt til at tage bagsædet i brug for at have plads til al bagagen.
En Ford Mustang Cabriolet i 3 uger koster ca. 7555 kr.
Til billejen ovenfor skal du lægge et en-vejs gebyr. Nogle udlejningssider oplyser det som op til $ 1250, men flere her på siden har klaret sig med $ 250. Der vil også tilkomme ekstra udgifter til ekstra chaffører.
Selvom alders grænsen for at få kørekort i USA er 16 pr, så kan man først lejebil (og blive registreret som chauffør i en lejebil) som 21 årig.
loading...
Billeje
Hej.
Jeg overvejer kraftig at bruge e-udlejning. Hvad er fedest, at ringe til dem eller at lave det elektonisk? Og hvordan sikrer man, at du får din provision. Jeg synes ikke, at jeg i det elektroniske skema kunne finde nogen steder, hvor man kunne udfylde dette.
venlig hilsen
StigMedStaterneIkikkerten
loading...
@ Stig
Hvis ikke du har spørgsmål om bilen som du ikke kan finde svar til på ebiludlening-siden, så vil jeg gøre det elektronisk.
Nemmere at danne sig overblik og se hvad det er for en type bil man får.
Det med provision foregår automatisk hvis du benytter de link til siden jeg har på min side.
Det er kun hvis du ringer til dem, at du skal huske at oplyse dem om min kode (de spørger ikke om det selv).
loading...