Når jeg er på roadtrip i USA i omkring tre uger, planlægger jeg næsten altid en omgang tøjvask cirka midtvejs. Det betyder, at jeg kan rejse med mindre bagage fra starten og stadig have rent tøj resten af turen, samtidig med at der er plads i kufferten til souvenirs på vej hjem.
Guest laundry på hoteller og moteller i USA
Mange hoteller og moteller i USA har et lille guest laundry med vaskemaskine og tørretumbler til gæsterne. Det er en facilitet, jeg har brugt mange gange på længere roadtrips, og den gør det langt nemmere at rejse med mindre bagage. Jeg ville dog ikke længere tage for givet, at alle hoteller har vaskemaskiner, så hvis tøjvask er vigtig for planen, er det en god idé at tjekke faciliteterne inden booking eller spørge i receptionen ved check-in.
På mine egne ture har det fungeret bedst at kombinere tøjvask med en rolig aften på hotellet. I stedet for at bruge flere timer midt på dagen på en laundromat kan tøjet køre i maskinen, mens man spiser aftensmad, rydder op i bilen, planlægger næste dags rute eller bare slapper af på værelset.
Jeg pakker ikke tøj til tre uger
På en længere roadtrip forsøger jeg at holde bagagen nede omkring 15 kg ved afrejse. Det svarer nogenlunde til tøj til omkring 10 dage plus det øvrige, jeg skal bruge på turen. Hvis jeg skulle have rent tøj med til alle tre uger, ville kufferten hurtigt blive både tungere og mere besværlig, og der ville samtidig være langt mindre plads til det, jeg køber undervejs.
Ved at planlægge én eller eventuelt to vaskeaftener kan jeg genbruge den samme garderobe gennem hele turen. Det gør også pakningen nemmere, fordi man ikke behøver tage en masse ekstra tøj med “for en sikkerheds skyld”.
Tøjvask midtvejs i Redding
På roadtrippen i 2012 blev det tid til tøjvask, da vi nåede Redding efter 11 dage på vejen. Vi havde ikke booket overnatning på forhånd og stoppede derfor ved et Comfort Inn, hvor vi inden check-in spurgte, om hotellet havde guest laundry, og om maskinerne fungerede. Det var ikke kun et teoretisk spørgsmål, for jeg har tidligere oplevet hoteller, hvor vaskerummet fandtes, men hvor en af maskinerne var ude af drift.
Alt virkede denne gang, og der var også ledige værelser. Da receptionen vidste, at vi skulle vaske tøj, fik vi et værelse tæt på vaskerummet, hvilket gjorde det noget nemmere at holde øje med både vask og tørring uden at skulle gå gennem hele hotellet hver gang.

Afsæt omkring to timer til tøjvask
Tøjvask på hotel tager som regel længere tid, end man lige regner med, fordi både vask og tørring skal klares efter hinanden. Selve vasken kan typisk tage omkring en halv til en hel time, og derefter kommer tørretumbleren, som ofte tager nogenlunde det samme eller lidt længere afhængigt af tøjmængden og maskinen. Dertil kommer den tid, man eventuelt bruger på at vente på, at andre gæster bliver færdige.
I Redding var maskinerne optaget, da vi kom ned med vores tøj, så vi stillede vores vask “i kø” og gik ud for at finde noget aftensmad. Det endte med pizza på værelset, hvilket faktisk passede perfekt, fordi vi så kunne holde øje med vasken og samtidig få en rolig aften efter mange dage på farten.


Sådan betaler man for vaskemaskinen
I 2012 var hotellets maskiner klassiske møntmaskiner, som tog quarters. Den type findes stadig mange steder, men betalingsformen varierer fra hotel til hotel, og man kan også møde maskiner, der bruger betalingskort, vaskekort eller mobilbetaling. Derfor er det en god idé at tjekke betalingsformen, inden man står med en fuld pose beskidt tøj og opdager, at man mangler mønter eller skal hente noget i receptionen.
Hvis maskinen bruger quarters, kan receptionen ofte hjælpe med at veksle, men det er ikke noget, jeg ville regne med alle steder. Det samme gælder vaskemiddel, som nogle hoteller sælger i receptionen eller i en lille automat ved vaskerummet.
Sådan bruger du vaskemaskinen
På amerikanske hoteller kan man møde både top-loadere og front-loadere, og de fungerer ikke nødvendigvis helt som vaskemaskinen derhjemme. På nogle top-loadere hældes vaskemidlet direkte ned i tromlen, mens andre modeller har et separat rum til sæbe. Det bedste råd er derfor at læse instruktionerne på den konkrete maskine i stedet for bare at antage, at den fungerer på samme måde som den, man er vant til.
Jeg har ofte selv haft lidt vaskemiddel eller nogle vaske-tabs med hjemmefra, fordi det fylder minimalt i bagagen og gør det nemt at gå i gang. Hvis man ikke har noget med, kan man dog mange steder købe en lille portion vaskemiddel på hotellet.



Pak tøj der kan tåle tørretumbler
Hvis du på forhånd ved, at du vil vaske tøj undervejs på en roadtrip, er det en fordel at pakke tøj, der kan klare en tur i tørretumbleren. På et motelværelse er der sjældent særlig gode muligheder for at hænge en hel vask til tørre, og der er heller ikke meget sjov ved at pakke vådt tøj tilbage i rejsetasken.
Tørretumbleren kræver normalt separat betaling, og nogle maskiner kører i faste tidsintervaller, så man måske skal lægge ekstra betaling til, hvis tøjet ikke er helt tørt efter første omgang. Hvor lang tid det tager, afhænger både af maskinen, tøjmængden og materialerne.

Tjek åbningstiden på hotellets vaskerum
En detalje, der er nem at overse, er åbningstiden på hotellets guest laundry. Nogle vaskerum er åbne døgnet rundt, mens andre lukker om aftenen, blandt andet fordi maskinerne ligger tæt på gæsteværelser og kan larme. Det er derfor værd at tjekke på forhånd, især hvis planen er at vaske meget sent eller stå tidligt op og få tøjet klaret inden næste køredag.
Det er bedre at finde ud af åbningstiden, før man starter en vask, end at opdage bagefter, at vaskerummet lukker, mens tøjet stadig ligger vådt i maskinen.
Tøjvask er en del af min roadtrip-planlægning
For mig er tøjvask ikke spildtid på en roadtrip, fordi jeg normalt lægger det på en aften, hvor vi alligevel skal spise og slappe af på hotellet. Til gengæld slipper jeg for at slæbe tre ugers tøj med hjemmefra, og det gør både flyrejsen, bilen og den daglige pakning lidt nemmere.
Den ekstra bonus kommer til sidst på turen. Når kufferten ikke allerede er proppet med tøj fra starten, er der langt bedre plads til de souvenirs og andre ting, der har det med at dukke op undervejs.
Ofte stillede spørgsmål om tøjvask på roadtrip i USA
Praktiske spørgsmål om guest laundry, betaling og pakning til en længere USA-roadtrip.
Har hoteller i USA vaskemaskine?
Mange hoteller og moteller har guest laundry med vaskemaskine og tørretumbler, men det gælder ikke alle. Hvis tøjvask er vigtig for din rejseplan, bør du tjekke hotellets faciliteter inden booking.
Skal man bruge quarters til hotellets vaskemaskine?
Nogle maskiner tager stadig quarters, mens andre bruger betalingskort, vaskekort eller mobilbetaling. Betalingsformen varierer, så det er bedst at tjekke ved maskinen eller spørge receptionen.
Hvor lang tid tager det at vaske tøj på et hotel?
Regn med omkring halvanden til to timer til vask og tørring, og gerne lidt ekstra hvis maskinerne er optaget eller tøjet kræver mere end én omgang i tørretumbleren.
Hvor meget tøj skal man pakke til tre ugers roadtrip?
Jeg pakker personligt omkring 10 dages tøj og planlægger vask undervejs. Det reducerer bagagemængden og giver samtidig mere plads til ting, der bliver købt på turen.
Hjælp med at hjælpe andre
Dit bidrag er værdsat og du kan hjælpe andre ved at give lidt igen. Jeg vil sætte stor pris på du benytter de links jeg har til billeje og overnatning her på siden. Ikke kun i din research, men også når du skal lave din endelige bestilling.
Overnatning:










5 kommentarer
Hej Rene
Kæresten og jeg tager afsted på vores anden roadtrip i USA på onsdag.
Sidst vi var afsted havde vi problemer med at finde den rette indstilling til forskelligt tøj når der skulle bruges tørretumbler.
Har du nogle gode fif til dette? f.eks. hvad bruger vi til normal tøj, undertøj etc.?
Håber du kan hjælpe og som altid tak for en fantastisk informativ side som bliver anbefalet til alle der overvejer en tur vestpå.
Mvh
Marc
@ Marc
Det kan jeg ikke hjælpe med. Jeg rejser i tøj der kan tåle fuld varme – og hvis ikke/eller i tvivl tørrer jeg på værelset.
Jeg tager sjældet tøj med til mere end 6 dage. Resten er fyld. Det er ikke svært at komme til at vaske undervejs. Og som du skriver er det et et godt afbræk på turen.
Travel light.
Hej René
Jeg skal til USA om ca. en uge og jeg har et spørgsmål til dig.
Jeg har set frem og tilbage på din side, men synes ikke jeg kan finde noget om det, jeg har et spørgsmål til.
Jeg skal blandt andet til jfk i NY og til et hotel vi har lejet på Manhattan på Times Square. Har du et link, en idé, eller et forslag til, hvordan vi bedst og måske også billigst, får en taxi. Kan man evt. bestille en hjemme fra???
Ser meget frem til at høre fra dig 🙂
På forhånd tak og tak for en super fed side 🙂
Venligst
Michella
@ Michelle
Tak for ros.
Jeg lejer typisk en bil i lufthavnen, så gør ikke så meget i trnasport til/fra lufthavnen.
Men det er egentlig meget nemt. Lufthavnen har nogle grundige gennemgange af hvordan det foregår og (typisk) hvad det koster. Du finder det under Ground Transportation.
Her er linket til JFK: http://www.panynj.gov/airports/jfk-airtrain.html