En ellers rolig transportdag fra Bend til Portland endte med at byde på lidt af hvert: kraftig røg fra skovbrande ved Sisters, et spontant stop ved Detroit Lake og Detroit Dam, en guidet tur gennem Oregon State Capitol i Salem og til sidst live musik i downtown Portland. Undervejs fik vi også to helt uplanlagte timer i en stillestående kø på Interstate 5.
14. september 2012
En roligere dag efter nationalparkerne
Efter et par tætpakkede dage med nationalparker, blandt andet Crater Lake, faldt tempoet lidt, da vi forlod Bend. Der var egentlig ikke noget vigtigt på programmet ud over at nå frem til Portland, så vi kunne tage dagen, som den kom, og stoppe undervejs hvis noget så interessant ud.
Planen havde oprindeligt været at begynde dagen med et besøg på en lokal slikfabrik, men vi var uden for højsæsonen, og stedet åbnede først senere på dagen. Vi sprang derfor besøget over. Fabrikken lå ellers meget passende lige ved noget, der så temmelig hjemligt ud.

Kraftig røg fra skovbrande ved Sisters
Fra Bend kørte vi vestpå gennem bjergene med kurs mod Salem. Undervejs passerede vi Sisters, hvor området var hårdt præget af skovbrande. Røgen hang tungt mellem træerne og bjergene og gav landskabet et nærmest tåget udtryk, selv om det egentlig ikke var vejret, der var problemet.
Det blev et meget tydeligt eksempel på, hvor voldsomt skovbrande kan påvirke langt større områder end selve brandzonen. Røgen kunne blive liggende i dale og lavninger, når vejrforholdene ikke hjalp med at få den væk, og denne dag var sigtbarheden flere steder markant reduceret.


Tankstop ved Detroit Lake
Da luften igen var blevet klarere, stoppede vi ved en lille tankstation for at få fyldt bilen op. I 2012 betød det i Oregon, at vi blev siddende, mens en medarbejder kom ud og tankede bilen for os. Staten havde på det tidspunkt meget stramme regler mod selvbetjening ved benzinpumper, så det var en af de små ting, der gjorde Oregon anderledes end de fleste andre stater på en roadtrip.


Bag tankstationen gemte der sig samtidig en langt bedre grund til at holde pause. Her fik vi udsigt over Detroit Lake, som lå fredeligt mellem de skovklædte bjergsider. Det var ikke et sted, vi havde planlagt hjemmefra, men netop den slags små spontane stop er en stor del af roadtrip-oplevelsen.

Et spontant stop ved Detroit Dam
Lidt længere nede ad vejen dukkede Detroit Dam op. Efter Shasta Dam et par dage tidligere var den ikke voldsomt stor i sammenligning, men store dæmningsanlæg har alligevel noget fascinerende over sig. Vi kunne komme tæt på konstruktionen og krydse dæmningen, så vi stoppede bilen og gik en tur rundt for at se nærmere på den.
Midt på dæmningen stod en bygning, som under vores besøg så ud til tidligere at have været brugt til besøgsfaciliteter. Der var ikke nogen rundvisning eller større aktivitet denne dag, men udsigten over både dæmningen og søen gjorde alligevel afstikkeren værd at tage.





Videre til Oregon State Capitol i Salem
Da vi nåede Salem, parkerede vi tæt ved Oregon State Capitol og gik en tur rundt i området. Parkeringspladsen gav samtidig dagens lille praktiske udfordring: kantstenen var så høj, at passagerdøren ikke kunne åbnes ordentligt. Det ser ikke voldsomt ud på billedet, men det var højt nok til, at man måtte tænke lidt over, hvordan bilen blev placeret.

Oregon State Capitol ser anderledes ud
Oregon State Capitol skiller sig ud fra mange af de andre amerikanske capitol-bygninger. Den nuværende bygning blev opført i 1930’erne og har et langt mere stramt og Art Deco-præget udtryk end de klassiske capitols med store kupler og overdådige facader, vi havde set andre steder.


Det var vores tredje State Capitol på turen. Tidligere havde vi besøgt Nevada State Capitol i Carson City og California State Capitol i Sacramento, så det var efterhånden blevet en lille tradition at kigge indenfor, når ruten alligevel kom forbi en delstatshovedstad.
Guidet rundtur i Oregon State Capitol
Besøget var gratis, og vi kom med på en guidet rundtur, hvor vi denne gang kun var os to og guiden. Det gav en noget mere personlig oplevelse end en stor gruppetur, for efter de sædvanlige historier om bygningen og det politiske system var der også tid til en længere snak om forskellene mellem det amerikanske og danske demokrati.



Oregon har flere særpræg, som vi kom ind på under besøget. Et af de mest kendte er statens tradition for offentlig adgang til kysten. Oregon Beach Bill fra 1967 sikrede offentlighedens ret til at bruge strandene langs Stillehavet, hvilket er en af de ting, der gør en senere roadtrip langs Oregon Coast lidt anderledes end mange andre kyststrækninger i USA.
John Kitzhaber og et anderledes guvernørportræt
Portrætterne af tidligere guvernører gav også anledning til lidt snak. Den daværende guvernør John Kitzhaber var lægeuddannet og havde arbejdet som emergency room physician, før politik kom til at fylde karrieren. På tidspunktet for vores besøg i 2012 var han i gang med sin tredje periode som guvernør, efter først at have siddet fra 1995 til 2003 og siden være vendt tilbage til embedet i 2011.
Hans mere uformelle stil passede meget godt til Oregon. På portrættet var der ikke nødvendigvis den klassiske politikeruniform med mørkt jakkesæt og slips, og det skilte sig tydeligt ud blandt de mere traditionelle guvernørportrætter.
Udsigt fra toppen af Oregon State Capitol
Et af højdepunkterne ved besøget var turen op mod toppen af Capitol-bygningen. Herfra kunne vi komme udenfor og få udsigt over Salem og Willamette Valley. På en helt klar dag kan man se flere af Cascade-bjergene i horisonten, men denne dag lå røgen fra skovbrandene stadig som et slør over området og begrænsede udsigten.



Shopping og burger på vej mod Portland
Fra Salem manglede vi i princippet bare den sidste strækning nordpå ad Interstate 5 til Portland. Jeg ville gerne nå en Apple Store inden klokken 20, og tidsplanen så stadig fornuftig ud, så vi gjorde et stop ved et outletcenter for at kigge lidt i butikker og få en sen frokost.
Hos Arby’s fik jeg samtidig endnu en amerikansk fortolkning af mit navn. På mange fastfoodsteder oplyser man sit navn ved bestillingen, hvorefter det bliver skrevet på ordren og råbt op, når maden er klar. Denne gang var René blevet til Renae. Jeg havde efterhånden opbygget en mindre samling af alternative stavemåder.




To timer i stillestående kø på I-5
Da vi kom tilbage på I-5, gik planen hurtigt i stykker. Vi var ikke voldsomt langt fra Portland, men pludselig gik trafikken helt i stå. Først prøvede vi vores GPS, Homer, for at finde en alternativ rute, og den foreslog ganske fornuftigt, at vi tog næste afkørsel. Problemet var bare, at vi aldrig nåede frem til den.
Efterhånden stod hele motorvejen stille. Nogle bilister begyndte at tage chancen gennem nødsporet, men vi blev, hvor vi var, og fandt en lokal radiostation for at høre, hvad der foregik. Her fik vi forklaringen: et uheld havde medført, at I-5 var blevet helt lukket. Klokken var omkring 17, og ifølge radioen forventede man først at åbne igen omkring klokken 19.
Vi havde heldigvis ingen aftaler, og toiletstoppet hos Arby’s var pludselig dagens bedste beslutning. Der var ikke andet at gøre end at blive siddende og få tiden til at gå.







Shopping i downtown Portland
Omkring klokken 19 begyndte trafikken endelig at bevæge sig igen, og kort efter kunne vi fortsætte de sidste miles mod Portland. Jeg havde udset mig et shoppingcenter i downtown med en Apple Store, og selv om de to timer på motorvejen havde ødelagt tidsplanen, nåede vi frem med omkring en halv time tilbage.
Vi fandt parkering, klarede indkøbet og gik derefter ud for at opleve lidt af downtown Portland til fods.
Live musik på gaden i Portland
Portland gjorde et godt første indtryk. I modsætning til flere amerikanske downtown-områder, vi havde oplevet på turen, var der liv i gaderne om aftenen. Lige uden for shoppingcenteret havde et band stillet sig op og spillede live, mens en større gruppe mennesker dansede foran dem. Jeg gættede dengang på, at det kunne være en stag party eller en anden festlig anledning.


Food trucks og Voodoo Doughnut
Portland var allerede dengang kendt for et stort udvalg af food trucks, men efter to timers stillestående trafik havde vi mistet lidt af energien til at gå på jagt efter aftensmad. I stedet fortsatte vi gennem downtown med et meget konkret mål: Voodoo Doughnut.
Her købte vi ind til en noget alternativ og temmelig usund aftensmad på motelværelset. Mere om det i næste indlæg.

En transportdag med overraskende mange oplevelser
Dagen havde egentlig været planlagt som en forholdsvis simpel køretur fra Bend til Portland, men det er ofte netop de dage, der ender med at give en bred blanding af oplevelser. Skovbrandene omkring Sisters var mindre hyggelige, mens Detroit Lake og dæmningen blev gode spontane stop. Oregon State Capitol gav endnu et indblik i amerikansk historie og politik, og efter to frustrerende timer på I-5 sluttede dagen med shopping, levende gader og musik midt i Portland.
Ofte stillede spørgsmål om turen fra Bend til Portland
Praktiske spørgsmål om Oregon State Capitol, tankning i Oregon og stop på ruten mellem Bend og Portland.
Kan man besøge Oregon State Capitol i Salem?
Ja. Oregon State Capitol er fortsat åbent for besøgende, og der tilbydes gratis offentlige rundvisninger afhængigt af bemanding og aktuelle forhold i bygningen. Det er en god idé at kontrollere dagens program inden besøget.
Må man selv tanke benzin i Oregon?
Ja, reglerne er ændret siden vores besøg i 2012. I dag findes selvbetjening i Oregon, men reglerne varierer mellem forskellige counties, og mange stationer tilbyder fortsat betjent tankning.
Er Oregon-kystens strande offentligt tilgængelige?
Oregon har en meget stærk tradition for offentlig adgang til kysten. Beach Bill fra 1967 sikrer offentlig adgang og rekreativ brug langs statens ocean shore, også på store dele af den tørre strand op til vegetationslinjen.
Er Salem værd at stoppe i mellem Bend og Portland?
Hvis ruten passer, fungerer Salem fint som et kort stop. Oregon State Capitol ligger centralt, og et besøg kan kombineres med en gåtur i downtown, uden at man behøver afsætte en hel dag.
Hjælp med at hjælpe andre
Dit bidrag er værdsat og du kan hjælpe andre ved at give lidt igen. Jeg vil sætte stor pris på du benytter de links jeg har til billeje og overnatning her på siden. Ikke kun i din research, men også når du skal lave din endelige bestilling.
Overnatning:










