Sommerens roadtrip, som primært foregik i Canada, gik via Seattle i USA som SAS flyver direkte til, fra København.
23. August, 2025
Tjek ind i København
Tjek ind i København gik nemt. Lørdag sidst i august er ikke den travleste rejsedag, så tjek ind (selvbetjeningsmaskiner) og bag drop gik ret nemt og tog knap 10 minutter.

Der var en lang kø ved security, men det tog kun 25 minutter. Den lange kø skyldtes ombygning i Københavns lufthavn. Når de er færdige, skal der færre ting op af tasken og bælte og sko kan blive på. Jeg var igennem den nye denne gang. Det gik tjept, men folk skal lige lære det (og læse skiltene).

Forsinket fly ud af København
Flyet var forsinket i 1,5 time. Det betød ikke noget kritisk for mig, da jeg ikke skulle videre med et andet fly.

1,5 time er for meget til at indhente, så for nogen vil en forsinkelse som denne have indflydelse på den videre tur. SAS kaldte en del passagerer til skranken inden afgang for at informere om connecting flights.
For mig betød det at jeg fik 1,5 time mindre dagslys efter ankomst. Ville have haft min bil ca 15:00 lokal tid. Havde to timers kørsel til overnatning og håbede på et par stop undervejs. Forsinkelsen blev desværre større inden jeg stod ved min lejebil, men mere om det længere nede.
Economy oplevelse med SAS
Jeg fløj med SAS på economy. Det er en tur på knap 10 timer fra København til Seattle, så ville gerne have lidt mere plads. Opgraderingen til economy plus kostede mere end at købe benplads på emergency exit, så det var et nemt valg. Det var muligt for mig at tilkøbe sædet ved nødudgangen, da jeg bestilte allerede tilbage i slutningen af maj, hvor der stadig var god plads ombord.

Flyveturen til Seattle
Jeg har været på tværs til USA og tilbage igen mange gange, så jeg har min måde at gøre det på. Med noise cancelling hovedtelefoner og en iPad, er jeg ikke afhængig af flyselskabets skærm og underholdningsudbud. Det kan være lidt en udfordring når man ikke har et sæde foran sig som aflæggerplads, men til gengæld har du heller ikke nogen der læner sædet tilbage.

Der var to serveringer på flyveturen som var rigeligt til mig, men har man brug for mere på den knap 10 timer lange tur, er det en god idé at shoppe en sandwich eller lign. inden afgang. Den store servering var et egentligt måltid, med drikkevarer og kaffe/te efterfølgende. Den anden var en snack kort før landing.
Immigration i Seattle
Rækkefølgen på immigration er anderledes i Seattle.
Den normale rækkefølge er, at gå gennem immigration og dernæst finde din bagage og gå gennem tolden.
I Seattle skal du finde din bagage FØR du går gennem immigration*. Når du står i kø til immigration med din bagage, så er processen den samme som ellers.
Min tid i immigration blev en smule forlænget af, at min bagage var forsinket. Den havde været med flyet (jeg benytter en AirTag til at spore min bagage), så da personalet så opgivende ud da flere passagerer spurgte til deres bagage, kunne jeg oplyse at det var kommet til Seattle. Det viste sig de havde “glemt” noget bagage ude ved flyet.
Det tog desværre noget tid at få det ind til bagagebåndet, så der gik godt 45 minutter med at vente på bagagen, inden jeg kunne stille mig i kø til immigration.


Heldigvis kunne jeg stille mig i en kortere kø, da jeg benyttede MPC (se mere nedenfor om MCP).
Normalt får man to-tre spørgsmål i immigration.
Hvad er formålet med besøget? (vacation)
Hvor længe skal du være her? (Oplys hjemrejsedato)
Denne dag fik jeg lidt flere, men ikke nogen jeg ikke har fået før.
Jeg blev spurgt til om jeg rejste alene, hvilket jeg gjorde.
Det triggerede et eller andet hos den immigration officer jeg snakkede med, så hun spurgte ind til flere detaljer om min tur.
Hvor skulle jeg bo? (Oplyste mit første hotel – hun bad om at se bookingen).
Hun spurgte også til min lejebil og bad om at se min booking.
Jeg har altid rejseplan fra flyselskab, papirer på lejebil og den første hotel booking printet ud, så det gik tjept med at vise dem.
Sinden 2022 har jeg også haft min ESTA udskrevet, men er aldrig blevet bedt om at vise den.
*Da jeg rejste, var der tre lufthavne i USA hvor du skal finde din bagage inden du går gennem immigration. Det var Seattle, Orlando og San Diego.
Det er alle lufthavne, hvor der er bygget nye ankomstterminaler hvor denne rækkefølge er tænkt ind. Så det er muligt dette udvides til andre lufthavne efterhånden som ankomstterminaler opdateres.
Mobile Passport Control (MPC) i USA
MPC er en immigrationsløsning som kan benyttes af rejsende på ESTA. Det er en app du skal installere og udfylde før du tager afsted. Når du lander i den lufthavn i USA du skal igennem immigration i, skal du tage et billede af dig selv (selfie) og svare på nogle spørgsmål.
Du får herefter en kvittering med info om din videre process.

I Seattle betød det at jeg kunne stille mig i en kortere kø til immigration. Det sparede jeg nok 30-45 minutter ved denne dag. Da jeg benyttede MPC i Washington DC tidligere i 2025, var der ikke så megen tid sparet, så det er ikke en garanti for at komme hurtig igennem, men da den ikke er svær at bruge eller koster noget, så er den værd at benytte.
Her kan du læse om MPC da jeg benyttede det i Dulles Airport i DC.
Din flyvetur til USA og Canada
Jeg har fløjet til USA og Canada på flere forskellige rute og med forskellige flyselskaber. Stort set den samme oplevelse på tværs. Kan du ikke flyve direkte, vil jeg altid anbefale at din mellemlanding foregår i Europa. Her skal du kun gennem paskontrol på vej til en ny gate. Ligger din mellemlanding i USA, skal du indregne immigration i den tid du har mellem flyene. Der findes ikke en oversigt over hvor lang tid immigration tager, så du skal som minimum sørge for to timer. I Europa kan du nøjes med 1 time.
Jeg har beskrevet mange af mine tidligere ture på forskellige ruter. Dem kan du læse mere om her.
Hjælp med at hjælpe andre
Billeje: Rentalcars.com | Auto Europe | CarTrawler
Overnatning: Hotels.com | Booking.com










