Julen bliver ofte omtalt som et af de værste tidspunkter at rejse med fly. Derfor tog jeg i Københavns Lufthavn 2. juledag med en god portion tålmodighed og forventninger om lange køer. Jeg skulle til Miami via Heathrow og Toronto, men det viste sig, at tålmodigheden næsten ikke kom i brug. Faktisk blev det en af de mere behagelige lange flyrejser, jeg havde haft.
26. december, 2011
En overraskende nem juleafgang fra København
For at få hele rejseplanen til at gå op havde jeg fået nogle ganske favorable flytider. Udrejsen begyndte i København klokken 12.05, og hjemrejsen fra Miami den 2. januar var først klokken 18.35. Det passede godt med, at jeg skulle køre hele vejen fra Key West tilbage til Miami på hjemrejsedagen. Men selv om jeg slap for at stå tidligt op, vidste jeg ikke, hvad jeg kunne forvente af lufthavnen 2. juledag. Jeg havde tidligere oplevet rigeligt med køer på ellers helt almindelige rejsedage, så jeg tog af sted i god tid.
Godt to timer før afgang stod jeg ved selvbetjeningsautomaterne i Københavns Lufthavn. Jeg kunne checke ind og vælge sæder på alle tre fly, først SAS til Heathrow og derefter to fly med Air Canada via Toronto til Miami. Fem minutter senere var bagagen afleveret, og jeg var på vej gennem sikkerhedskontrollen, hvor der heller ikke var kø. Så meget for mine forventninger om julekaos.
Min bærbare computer blev dog udvalgt til et ekstra tjek. Den blev åbnet og sendt gennem røntgenapparatet et par gange, men jeg fik på fornemmelsen, at der måske var en anden grund til den store interesse. Den kvindelige sikkerhedsvagt spurgte, hvilken størrelse MacBook Pro jeg havde. Det var en 15-tommer, og hun fortalte, at hun selv overvejede at købe en tilsvarende. Hendes kollega, som betjente røntgenapparatet, skulle derfor også lige vise hende computeren. Jeg havde god tid, så et lille improviseret MacBook-kig gjorde mig ikke noget.
Fra Heathrow til Toronto med ekstra god plads
Flyet fra København til Heathrow var fyldt, og det var tydeligt, at mange passagerer havde holdt jul i Danmark og nu var på vej hjem med gaver og bagage. Jeg landede i Terminal 3 og skulle heldigvis også videre derfra. Det sparede et terminalskifte, men ikke endnu en sikkerhedskontrol. På det tidspunkt oplevede jeg den britiske kontrol som lidt mere omstændelig end den danske, blandt andet fordi skoene skulle af. Der var dog ingen nævneværdig kø, og mindre end fem minutter senere var jeg igennem.
Jeg havde igen god tid, så ventetiden blev brugt på nogle afsnit af The Daily Show på det medbragte underholdningsudstyr. Herefter ventede den lange del af rejsen, godt otte timer med Air Canada fra London til Toronto. Flyet var heldigvis ikke fyldt. Kabinen havde en 2-3-2-konfiguration, og jeg sad ved gangen i en af de yderste rækker med to sæder. Air Canada havde allerede dengang individuelle skærme med film og serier, som man selv kunne starte, pause og skifte imellem.
Jeg havde ganske vist fået en sidemand, men han opdagede hurtigt, at hovedtelefonstikket ved hans sæde ikke virkede. Det var naturligvis irriterende for ham på en otte timers flyvetur, men kabinepersonalet fandt en løsning og tilbød ham et andet af de ledige sæder. Det endte med at være en fordel for os begge, for han fik et fungerende underholdningssystem, og jeg fik to sæder helt for mig selv. Samtidig var benpladsen ganske fornuftig, så flyveturen gik væsentligt bedre end forventet. Jeg fik blandt andet set Moneyball og havde ikke meget at klage over.
Amerikansk immigration allerede i Toronto
Først da jeg landede i Toronto, kom der lidt brug for den tålmodighed, jeg havde taget med hjemmefra. Det skyldtes dog ikke speciel juletravlhed. Toronto Pearson fungerer som en amerikansk preclearance-lufthavn, hvilket betyder, at man kan klare amerikansk immigration og told, inden man flyver videre til USA. Til gengæld skal man gennem flere trin under flyskiftet. Jeg havde ikke voldsomt meget tid mellem flyene, så det var her, rejseplanen for alvor skulle stå sin prøve.
På flyet havde vi fået udleveret både en canadisk og en amerikansk toldformular. På min forbindelse skulle jeg blot udfylde den amerikanske og følge skiltene mod USA, da vi landede. Herefter skulle jeg finde min indcheckede bagage, og det tog omkring 15 minutter, før kufferten dukkede op. På det tidspunkt var der lige under en time til næste fly, så jeg begyndte efterhånden at holde lidt mere øje med uret.
Med kufferten i hånden fortsatte jeg gennem det første toldtjek og stillede mig derefter i kø til den amerikanske immigrationskontrol. Køen tog omkring en halv time. Selve samtalen med immigrationsbetjenten varede til gengæld kun cirka tre minutter, så næsten al ventetiden blev brugt på at komme frem til skranken. Personalet fulgte heldigvis med i passagerernes forbindelser og sørgede for at prioritere dem, hvis afgangstid var ved at nærme sig. Jeg fik ikke selv brug for at komme foran, men det var betryggende at se, at der blev holdt øje med situationen.
Efter immigrationskontrollen fortsatte jeg gennem den amerikanske toldkontrol, afleverede min formular og kom til sidst gennem endnu et sikkerhedstjek. Det var en del trin for et enkelt flyskifte, men fordelen var, at jeg så var færdig med USA’s indrejsekontrol, inden jeg overhovedet satte mig i flyet til Miami. Mit næste fly var desuden ti minutter forsinket, så jeg nåede både på toilettet og fik lidt forfriskninger, inden vi gik om bord.
Proceduren har ændret sig siden min tur i 2011. På mange gennemgående Air Canada-forbindelser fra internationale destinationer via Toronto til USA behøver man i dag ikke selv hente sin indcheckede bagage. Man skal stadig følge de relevante forbindelsesskilte og gennem den amerikanske preclearance, men den præcise procedure afhænger af billet og flyselskab. Jeg ville derfor altid kontrollere den aktuelle vejledning i stedet for at planlægge efter min oplevelse fra 2011.
Midnatsankomst til et varmt Miami
Den sidste flyvetur fra Toronto til Miami tog godt tre timer. Denne gang var det et fyldt fly med 3-3-sædekonfiguration, så den ekstra plads fra den lange flyvetur over Atlanten var slut. Jeg forsøgte at tvinge lidt søvn indenbords, men det blev kun til knap en time. Da vi landede i Miami, var klokken efterhånden omkring midnat lokal tid. Hjemme i Danmark var det allerede blevet tidlig morgen den 27. december, omkring klokken seks, så det havde været en ganske lang rejsedag.
Fordi jeg allerede havde været gennem amerikansk immigration og told i Toronto, kunne jeg fortsætte videre ved ankomsten i Miami uden den sædvanlige immigrationskø. Det var ikke nogen dårlig afslutning på en rejse med to flyskift. Jeg havde på forhånd besluttet ikke at hente lejebilen så sent. Der var ingen grund til at betale for en ekstra udlejningsdag bare for at køre bilen hen til et hotel og gå i seng, så jeg havde booket et lufthavnshotel og ville hente bilen næste dag.
De første dage skulle jeg tilbringe i Miami, inden turen fortsatte sydpå til Key West. Denne gang havde jeg faktisk forkælet mig selv med to forskellige lejebiler. Den første var en lille frækkert, som jeg vender tilbage til, når jeg har fået taget nogle billeder. Den anden var den billigste cabriolet, jeg kunne finde. Det virkede som et ganske fornuftigt valg, da jeg ankom til Miami og blev mødt af omkring 25 graders varme, som holdt ved langt ud på aftenen.
Jeg havde taget hjemmefra med forventning om lange køer og juletravlhed, men havde stort set oplevet det modsatte. Nu var jeg fremme i Florida, og vinterjakken skulle ikke bruges foreløbig.
Ofte stillede spørgsmål om at flyve til Miami via Toronto
Kan man gennemføre amerikansk immigration i Toronto?
Ja. Toronto Pearson har amerikansk preclearance, så passagerer på fly til USA gennemfører amerikansk pas- og toldkontrol, inden de går om bord. Ved ankomsten til USA bliver flyet derfor normalt behandlet som en indenrigsankomst.
Skal man hente sin bagage ved flyskifte i Toronto?
Det afhænger af flyselskab, booking og forbindelse. På min rejse i december 2011 skulle jeg hente kufferten, men på mange af Air Canadas nuværende gennemgående internationale forbindelser videre til USA bliver den indcheckede bagage håndteret automatisk. Kontrollér altid reglerne for din konkrete rejse.
Skal man gennem sikkerhedskontrol ved flyskifte i Heathrow?
Ja. Heathrow kræver fortsat, at passagerer med forbindelsesfly gennemgår en sikkerhedskontrol. Det gælder også, når ankomst og afgang er fra samme terminal.
Skal man gennem immigration igen ved ankomst til Miami fra Toronto?
Normalt ikke, hvis man har gennemført amerikansk preclearance i Toronto. Flyet behandles som en indenrigsankomst i USA, så man undgår den almindelige immigrationskontrol ved ankomsten til Miami.
Er det en god idé at hente lejebilen dagen efter en sen ankomst?
Det kan være praktisk, hvis man lander omkring midnat og alligevel kun skal direkte til et lufthavnshotel. Jeg valgte at sove først og hente lejebilen næste dag, men det afhænger blandt andet af hotellets transportmuligheder, biludlejningens åbningstider og den samlede pris.
Hjælp med at hjælpe andre
Dit bidrag er værdsat og du kan hjælpe andre ved at give lidt igen. Jeg vil sætte stor pris på du benytter de links jeg har til billeje og overnatning her på siden. Ikke kun i din research, men også når du skal lave din endelige bestilling.
Overnatning:











12 kommentarer
Hej Rene 🙂
Min kæreste og jeg skal til Florida den 30 dec. og 14 dage frem og ville høre om du kan anbefale en rute rundt i florida.Vi lander i Miami og flyver derfra igen.
Vi vil gerne bruge et par dage i miami, Orlando, tampa og Key west.
Også et andet spørgsmål: vi var i USA i maj i år, og havde selvfølgelig søgt om ESTA, virker den stadigvæk?
MVh Lea og Christian
@ Lea
Jeg synes helt bestemt i skal ned til Key West.
Hvis i holder nytår i Miami, så kan i kører ned til Key West den 2. januar. I skal minimum have en overnatning dernede – helst to.
Derfra kan i køre til vestkysten og op – Robert is Here (https://renefrederiksen.dk/2011/12/31/verdens-sejeste-gronthandel-i-florida/), Airboat tour (https://renefrederiksen.dk/2012/01/08/airboat-tur-i-everglades-miami-florida/), Naples, Fort Myers (se Edison & Ford Winter Estates (https://www.facebook.com/roadtripiusa/posts/10153948933171996), evt. overnat på Sanibel Island.
Clearwater Beach – eller endnu bedre Honeymoon Island(https://www.facebook.com/roadtripiusa/posts/10153949464476996).
Ybor i Tampa (https://www.facebook.com/roadtripiusa/posts/10153951301616996).
Krydse over fra Tampa via Orlando.
Orlando er kun værd at bruge tid i, hvis i vil i forlystelsesparkerne.
Kør op til St. Augustine – USAs ældste by.
Derfra ned af kysten med masser af mulige stop som Daytona Beach (og raceway), NASA, Jupiter (Blowing Rock Preserve), Ft. Lauderdale (Jungle Queen) m.fl.
Her er en skitse af ruten: https://goo.gl/maps/poDcCtAF6562
Jeres ESTA er gyldig i to år.
Hej René 🙂
Min søster og jeg overvejer at tage til USA til sommer, og vi har siddet og kigget på flybilletter. Vi kan flyve med air Canada og mellemlande i Toronto, men da vi aldrig har mellemlandet der før, ved vi ikke, hvor meget tid det tager at komme igennem immigration, hente kuffert osv, inden vi flyver videre mod LAX. Har du nogen erfaringer med det i sommerferien? Der er afgange med mellemlanding på enten 1,5 time eller 3 timer – tror du det er længe nok? Det vil være sidst i juli, så der er måske travlt.
På forhånd tak 🙂
Med venlig hilsen Charlotte
@ Charlotte
1.5 time burde være nok. Hvis der ikke er en speciel kø til transit passagerer i Toronto (kan jeg ikke huske) så er der typisk personale til at hjælpe, hvis man har kort tid sil sit næste fly.
Hej René.
Jeg skal til USA til sommer, men starter turen ved at flyve til Vancouver, Canada. Herfra tager jeg bus til Seattle, USA. Jeg har forhørt mig hos U.S. Customs ang. hvilken type visa jeg skal have, og jeg blev informeret om, at jeg blot skal udfylde “a form I-94W at the land border”. Stemmer det overens med dine erfaringer? Vil nødig stå på den canadisk/amerikanske grænse uden lovligt visa …
På forhånd tak for hjælpen!
Mvh. Signe
@ Signe
Du skal ikke bruge VISA til USA hvis du skal være der i mindre end 3 måneder.
Du skal blot have en ESTA og så evt. udfylde nogle dokumenter ved grænsen.
Hej René.
Tak for svar. Du har ret, jeg skrev forkert, jeg mente ESTA og ikke visa. Jeg fik som sagt blot at vide, at jeg bare skulle udfylde en formular ved landegrænsen, da ESTA er til når man ankommer til USA med fly. Men du mener, at jeg stadig skal have en ESTA? Og hvordan fungerer det ift. immigrationen i Vancouver lufthavn, når jeg først 2 dage senere bevæger mig mod USA (med bus)?
@ Signe
ESTA er ikke kun til flyrejsende. Den er for alle som ønsker at rejse ind i USA under Visa Waiver programmet (som Danmark er en del af) – fly, båd, tog, bil, bus, gåben – du skal have udfyldt en ESTA for at komme ind i USA.
I Vancouver lufthavn skal du blot gå efter udgangen. Jeg har aldrig rejst direkte til Canada, så kender ikke deres immigrations procedure, andet end dem ved Niagara Falls, og de er et venligt smil og et stempel i passet.
Skulle du videre med et fly til USA fra Vancouver med det samme, så foregår den normale US immigration i Vancouver.
@ Signe
Jeg har læst lidt nærmere og det viser sig det kun er rejse til USA med fly og skib som kræver ESTA, så da du krydser grænsen på land, så behøver du ikke en ESTA.
Mange tak for svaret – og for at du har undersøgt det! Det er virkelig god service!
Så bliver det bare spændende om bussen har tid til at vente på vores “indtjekning” ved grænsen mellem Canada og USA.
Hvor har du læst mere om det? Bare så jeg ved hvor jeg kan kigge henne, hvis tvivlen melder sig.
På forhånd 1000 tak!
Mvh. Signe
@ Signe
Du kan se det her: https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/1094/~/do-i-need-to-apply-for-esta (spørgsmål 4).
Tusind tak for svar 🙂
Og tak for alle de gode råd på hjemmesiden.