Jetski på Lake Tahoe med tur til Emerald Bay og Vikingsholm

En jetski-tur på Lake Tahoe var en af de oplevelser, jeg virkelig havde set frem til. Vi krydsede søen fra South Lake Tahoe mod Emerald Bay, sejlede rundt om Fannette Island og gjorde stop ved Vikingsholm. På hjemturen var vinden taget til, så den ellers rolige bjergsø viste også en noget mere udfordrende side.

9. september 2012

Direkte fra hotellet ned til Lake Tahoe

Efter den meget tidlige morgen ved Great Reno Balloon Race dagen før kunne vi denne dag tage det lidt mere roligt. Vi boede lige ved Lake Tahoe og skulle derfor bare ned til vandkanten for at registrere os til jetski-turen. Der var en hel del papirarbejde og ansvarsfraskrivelser, faktisk mere end jeg huskede fra min tidligere jetski-tur i Key West, men vi var heldigvis kommet i god tid.

Vi havde samtidig en bagkant på oplevelsen, fordi vi allerede havde fået rykket vores checkout på hotellet. Planen var derfor både at nå en ordentlig tur på vandet og være tilbage i tide, så vi ikke skulle betale ekstra for endnu en forlængelse af værelset.

Jetski klar ved bredden af Lake Tahoe

Jetski ved Lake Tahoe før turen mod Emerald Bay

Lake Tahoe på en klar morgen før jetski-turen

Forberedelser til jetski på Lake Tahoe

Jetski ved stranden i South Lake Tahoe

Kurs mod Emerald Bay og de behårede bryster

Da alle underskrifter var på plads, sikkerheden var gennemgået og vi havde accepteret vores del af ansvaret, sendte guiden os væk fra kysten. Da vi var kommet et godt stykke ud på søen, gav han os kursen mod Emerald Bay med en navigationsanvisning, der var lidt nemmere at huske end et kompaspejl: Vi skulle sejle efter de to bjerge, der lignede nogle hairy boobs.

Det var måske ikke den formulering, man finder på et officielt søkort, men den virkede. Bjergene var lette at genkende ude fra vandet, og vi satte kursen tværs over Lake Tahoe mod den vestlige side af søen.

Bjergene på vej over Lake Tahoe mod Emerald Bay

Fladt vand blev afløst af bølger

Den første del af turen mod Emerald Bay gik over næsten helt fladt vand, så her var det bare at give gas og nyde turen. Længere ude på søen ændrede forholdene sig dog, da vinden begyndte at ramme os fra siden og byggede små bølger op på tværs af vores kurs.

Jetski er sjovt både på fladt vand og i bølger, men når destinationen ligger flere kilometer væk, er bølgerne ikke nødvendigvis en fordel. De sænker farten, gør turen mere fysisk og betyder, at man skal arbejde langt mere med jetskien i stedet for bare at holde gassen åben.

Emerald Bay og Fannette Island

Da vi nåede indgangen til Emerald Bay, samlede vores guide Kyle os igen og gennemgik reglerne for området. Vi sænkede farten og fortsatte ind i den beskyttede bugt omkring Fannette Island, hvor vandet og landskabet var noget helt andet end ude på den åbne del af Lake Tahoe.

Jetski i Emerald Bay ved Lake Tahoe

Fannette Island er den eneste ø i Lake Tahoe og ligger næsten midt i Emerald Bay. På toppen står resterne af et lille Tea House, som blev opført sammen med Vikingsholm i slutningen af 1920’erne. Det var en detalje, vi ikke havde haft meget fokus på inden turen, men den gav pludselig øen lidt mere historie end blot at være en flot klippe midt i bugten.

Stop ved Vikingsholm i Emerald Bay

Længst inde i Emerald Bay gjorde vi stop ved en lille strand ved et stort og meget markant hus. Det viste sig at være Vikingsholm, som blev bygget som sommerresidens for Lora Josephine Knight med tydelig inspiration fra skandinavisk arkitektur. Huset ligger helt nede ved søen og passer overraskende godt ind mellem skoven, klipperne og det klare vand.

Vikingsholm ved Emerald Bay Lake Tahoe

Lora Knight ejede også Fannette Island, og Tea House på toppen blev bygget, så hun og hendes gæster kunne tage derud og blandt andet få serveret te. Historien, vi fik fortalt på turen, havde med tiden fået karakter af en ældre dame, der roede ud til øen og kravlede op på toppen, men virkeligheden var lidt mere komfortabel: hun og gæsterne blev sejlet derud, og Tea House var en del af sommerstedets selskabsliv.

Sandbunden glimtede som guld

Mens vi gik rundt ved vandkanten, stod solen højt på en næsten skyfri himmel, og små mineraler på bunden glimtede kraftigt i lyset. Det lignede umiddelbart små stykker guld, og man kunne godt forstå, hvordan den slags syn kunne sætte fantasien i gang under Californiens guldfeber.

Jeg ville dog ikke længere slå fast, at det faktisk var pyrit eller “fool’s gold”. Det sikreste er at sige, at mineralerne og sollyset gav den klassiske fool’s gold-effekt. Flot så det under alle omstændigheder ud.

Glimtende sandbund ved Emerald Bay

Vandkanten ved Vikingsholm og Emerald Bay

Fartkontrol på vandet

Inden vores guide forlod os, gennemgik han reglerne endnu en gang, og derefter havde vi lidt tid på egen hånd i Emerald Bay, inden vi skulle tilbage mod South Lake Tahoe. Kort efter kom der to patruljebåde ind i bugten og holdt øje med trafikken, hvilket var en ganske god påmindelse om, at der også er færdselsregler på vandet.

En speedbåd med en gruppe unge mennesker kom kort efter ind i Emerald Bay med betydeligt mere fart end os og fortsatte i en retning, der tydeligvis tiltrak sig opmærksomhed fra bådene. Vi så ikke, hvordan det endte, men timingen var næsten for perfekt. På det tidspunkt var vi i hvert fald glade for selv at have sænket farten.

Patruljebåd og sejlads i Emerald Bay Lake Tahoe

Sejlregler ændrer sig

Guiden gav os i 2012 konkrete fartgrænser og anvisninger om sejlretningen i Emerald Bay, men den slags regler bør ikke bruges som nutidige råd uden at kontrollere dem først. Fartgrænser kan afhænge af både område, afstand til kysten og særlige zoner, så skilte, bøjer og de aktuelle lokale regler gælder altid foran en gammel rejseberetning.

Jetski gennem bølgerne tilbage over Lake Tahoe

Da vi forlod Emerald Bay og igen kom ud på den åbne sø, var vinden taget yderligere til. Bølgerne var derfor større end på udturen, og den forholdsvis rolige morgentur udviklede sig til en langt mere fysisk hjemtur. Det var stadig sjovt, men efter et stykke tid kunne man godt mærke, at man sad og arbejdede med hele kroppen for at holde jetskien nogenlunde komfortabelt gennem bølgerne.

Forholdene gjorde det samtidig vanskeligt at bruge et almindeligt kamera. Jeg havde heldigvis et par skibriller med indbygget kamera med, så på trods af store mængder vandsprøjt lykkedes det at få lidt video med hjem fra turen.

Lake Tahoe fra en helt anden vinkel

Dagen før havde vi oplevet Lake Tahoe fra Heavenly Gondola og fra vandkanten, mens jetski-turen gav en tredje og meget anderledes vinkel på søen. Først når man bevæger sig et godt stykke ud fra land, får man for alvor en fornemmelse af størrelsen, og bjergene omkring søen ser samtidig helt anderledes ud fra vandsiden.

Emerald Bay fungerede perfekt som mål for turen, fordi der både var selve sejlturen over Lake Tahoe og noget konkret at opleve, når vi nåede frem. Fannette Island, Vikingsholm og det mere beskyttede vand inde i bugten gav turen mere indhold end blot at køre frem og tilbage på en jetski, og det er stadig en af de Lake Tahoe-oplevelser, jeg ville vælge igen.

Ofte stillede spørgsmål om jetski på Lake Tahoe

Praktiske spørgsmål om jetski, Emerald Bay, Vikingsholm og Fannette Island.

Kan man sejle på jetski til Emerald Bay?

Motoriserede fartøjer og jetski kan sejle i området, når de aktuelle regler og forhold tillader det. Emerald Bay har særlige fart- og no-wake-zoner, så aktuelle skilte, bøjer og lokale regler bør altid følges.

Hvad hedder øen i Emerald Bay?

Øen hedder Fannette Island og er den eneste ø i Lake Tahoe. På toppen findes resterne af et Tea House, som blev opført i forbindelse med Vikingsholm i 1928-29.

Hvad er Vikingsholm?

Vikingsholm er et historisk sommerresidens ved Emerald Bay, opført for Lora Josephine Knight med inspiration fra skandinavisk arkitektur. Bygningen er i dag en del af Emerald Bay State Park.

Er jetski på Lake Tahoe værd at prøve?

For mig var det en af de bedste måder at opleve søens størrelse og landskab på. Kombinationen af selve jetski-turen og et mål som Emerald Bay gjorde oplevelsen mere interessant end blot at sejle rundt tæt ved stranden.

Se et kort over oplevelser i Californien

Jeg har haft rigtig mange oplevelser i Californien gennem årene. Fra Redwood områderne ved statsgrænsen til Oregon, til San Diego ved den Mexicanske grænse. Jeg har samlet dem alle på et kort, så du nemmere kan se hvilke oplevelser der kunne være en mulighed i den del af Californien du skal besøge. Se mere end 150 oplevelser i Californien

Hjælp med at hjælpe andre

Dit bidrag er værdsat og du kan hjælpe andre ved at give lidt igen. Jeg vil sætte stor pris på du benytter de links jeg har til billeje og overnatning her på siden. Ikke kun i din research, men også når du skal lave din endelige bestilling.

Andre roadtrip oplevelser:

Dolby Theatre – The Oscars

Hollywood og Oscars er på listen hos mange når turen går til Los Angeles. Du kan komme bagom og opleve alle detaljerne fra en Oscar aften.

2 kommentarer

    1. @ Anders

      Det er det nok i Lake Tahoe, men ikke i Key West.
      Du kan kun leje jetski når det er sæson, så tjek hjemmesider for de steder du skal hen for at finde et mere præcist svar på, om du kan komme på vandet.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Billeje i USA & Canada