Mandagens hovedattraktion var Monday Night Football i Oakland, men kampen begyndte først om aftenen. Vi havde derfor god tid på turen fra Sacramento og brugte noget af den på et sødt stop hos Jelly Belly-fabrikken i Fairfield.
10. september 2012
Et stop hos Jelly Belly på vej mod Oakland
Monday Night Football mellem Oakland Raiders og San Diego Chargers begyndte først klokken 19.
Vi havde derfor god tid til at komme fra Sacramento til vores hotel tæt på stadion.
I stedet for bare at køre direkte gjorde vi stop hos Jelly Belly i Fairfield.
Jelly Belly laver de små jelly beans, der findes i et næsten absurd antal smagsvarianter.
Jelly beans findes selvfølgelig fra mange producenter, men Jelly Belly er nok den version, de fleste forbinder med de mere avancerede og naturtro smage.

Factory Tour hos Jelly Belly i Fairfield
Fabrikken var tydeligvis populær blandt besøgende.
Men på en mandag midt i september var der god plads, og vi kom hurtigt med på den næste rundtur.
I 2012 var turen gratis og blev afviklet med guide med korte mellemrum.
Rundvisningen tog omkring 40 minutter og gik gennem Jelly Bellys historie og de forskellige trin i produktionen.
Der var fotoforbud inde på selve fabriksturen dengang, så jeg har desværre ingen billeder fra produktionsområdet.
Det er ændret i dag. Jelly Belly tillader nu fotografering under factory tour, dog uden blitz.




Hvordan bliver Jelly Belly jelly beans lavet?
En Jelly Belly-bønne er væsentligt mere tidskrævende at fremstille, end størrelsen antyder.
På turen så vi de forskellige trin fra den første masse til farve, smag, overflade og den karakteristiske Jelly Belly-markering.
Fabrikken producerer enorme mængder.
Jelly Belly oplyser i dag, at fabrikken kan fremstille omkring 1.680 jelly beans i sekundet.
Det er en del bønner.
Mere end bare jelly beans
Jelly Belly er selvfølgelig først og fremmest kendt for sine jelly beans.
Men butikken viste hurtigt, at virksomheden havde meget andet slik på programmet.
Jelly beans fyldte dog klart mest.
Og her kunne man for alvor gå på opdagelse i farver og smage.




Smagsprøver og meget mærkelige smage
En af de sjoveste dele var naturligvis smagsprøverne.
I 2012 kunne man prøve sig gennem en lang række af Jelly Bellys normale smage og flere af de mere kuriøse varianter.
Nogle af dem var lavet netop for at smage dårligt.
Vi prøvede blandt andet varianter som hundemad, bussemænd, tandpasta og råddent æg.
Det er lidt mærkeligt frivilligt at spise slik, der smager som noget, man normalt aktivt ville undgå.
Men det er også hele pointen.


De mærkelige smage lever videre i konceptet BeanBoozled, hvor to ensfarvede bønner kan have vidt forskellige smage.
En blå kan eksempelvis være Berry Blue eller tandpasta, mens en grøn kan være Juicy Pear eller bussemænd.
Bean-shaped burger og pizza i caféen
Hvis man ikke havde fået nok af bønnerne i slikform, kunne man også fortsætte i caféen.
Her var der blandt andet burger, pizza og sandwiches formet efter Jelly Belly-universet.

Den del eksisterer faktisk stadig.
Jelly Belly Café serverer fortsat blandt andet bean-shaped burgers sammen med andre snacks og søde sager.
Jelly Belly-biler og blå sodavand
Vi afsluttede besøget med at kigge på nogle af de udsmykkede biler og motorcykler.
Derefter skyllede jeg besøget ned med en meget blå blueberry-sodavand.





Derefter gik turen videre mod Oakland.
Med i bilen havde vi en noget tvivlsom blanding af hundemad, tandpasta, bussemænd og råddent æg.
Heldigvis kun i jelly bean-form.
Jelly Belly Factory Tour i dag
Jelly Belly-fabrikken ligger stadig i Fairfield mellem Sacramento og San Francisco.
Besøgscenteret tilbyder i dag en selv-guidet factory tour på en cirka 400 meter lang, hævet gang gennem produktionsområdet.
Her kan man se ned over fabrikken og følge processen via udstillinger og video.
Der findes også mindre guidede ture, som kræver reservation.
Hvis man gerne vil se mest mulig rigtig produktion, anbefaler Jelly Belly selv et besøg på en hverdag før klokken 13.
Weekendbesøg er stadig mulige, men fabrikken producerer normalt ikke på samme niveau dér.
Ofte stillede spørgsmål om Jelly Belly Factory Tour
Praktiske spørgsmål om et besøg på Jelly Belly-fabrikken i Fairfield, Californien.
Hvor ligger Jelly Belly-fabrikken?
Jelly Bellys fabrik og Visitor Center ligger i Fairfield i Californien, omtrent mellem Sacramento og San Francisco og tæt ved Interstate 80.
Er Jelly Belly Factory Tour gratis?
Nej, ikke længere. I 2012 var vores rundtur gratis, men i dag koster den selv-guidede factory tour entré. Aktuelle priser bør tjekkes direkte hos Jelly Belly inden besøget.
Kan man tage billeder på Jelly Belly Factory Tour?
Ja. Fotografering er i dag tilladt både i Visitor Center og på factory tour, men blitz er ikke tilladt inde på fabrikken.
Hvornår er det bedst at besøge Jelly Belly-fabrikken?
Hvis du vil se mest mulig produktion i gang, anbefaler Jelly Belly et besøg mandag til fredag før klokken 13. Produktionen er mere begrænset senere på dagen og i weekender.
Se et kort over oplevelser i Californien
Jeg har haft rigtig mange oplevelser i Californien gennem årene. Fra Redwood områderne ved statsgrænsen til Oregon, til San Diego ved den Mexicanske grænse. Jeg har samlet dem alle på et kort, så du nemmere kan se hvilke oplevelser der kunne være en mulighed i den del af Californien du skal besøge. Se mere end 150 oplevelser i CalifornienHjælp med at hjælpe andre
Dit bidrag er værdsat og du kan hjælpe andre ved at give lidt igen. Jeg vil sætte stor pris på du benytter de links jeg har til billeje og overnatning her på siden. Ikke kun i din research, men også når du skal lave din endelige bestilling.
Overnatning:










