Billeje i USA

Billeje i USA og Canada er billigt.

Du kan finde 3 ugers billeje i en bil med god plads og fri kilometer2 til ca. 6000 kr. Nedenfor kan du finde links til gode biludlejningssider og lÊse en masse nyttig information om billeje i USA og Canada.

Spring til emnerne

De sider jeg benytter til billig billeje i USA og Canada

Jeg har lejet mere end 50 biler i USA og Canada via disse sider:

De 6000 kr. er et priseksempel pĂ„ 3 ugers leje i juni pĂ„ en rĂŠkke populĂŠre destinationer. Prisen afhĂŠnger meget af tid og sted for lejen. Juli og august er hĂžjsĂŠson de fleste steder, hvilket ogsĂ„ afspejles i prisen. 
Er prisen pĂ„ billeje udenfor budgettet, kan du undersĂžge alternative muligheder i forhold til destination. Her kan du lĂŠse mere om hvordan fly og bil kan hĂŠnge sammen.

Billeje i resten af verden

RĂ„d og vejledning her pĂ„ siden er baseret pĂ„ min erfaring med billeje i USA og Canada. De sider jeg anbefaler at leje igennem – Rentalcars.com*, Auto Europe*1 og CarTrawler* – har ogsĂ„ gode priser i resten af verden og har selv benyttet dem i Danmark, Italien, Tyskland og Sverige.
Her gÊlder dog andre regler for forsikring, inkluderede kilometer mm., sÄ det er vigtig du lÊser dine lejebetingelser igennem.

Serviceniveauet er ogsÄ meget anderledes rundt om i verden, og hvor du som regel oplever god kundeservice i USA, sÄ gÞr det sig ikke altid gÊldende andre steder og oplevelsen med billeje i ex. Italien, kan vÊre anderledes end det jeg beskriver her pÄ siden.

Valg af udlejningsselskab

Da en bil er et must i USA, sÄ er udlejningsmulighederne mange. Hertz og Avis er de to stÞrste, men langtfra de billigste, sÄ sÞrg altid for at sÞge efter bil hos flere. Det gÞr du nemt ved at benytte de sider jeg anbefaler. De sider viser et resultater fra alle udlejningsselskaberne, hvilket gÞr det nemt at finde en god pris pÄ billeje.

De billigste biludlejningssider i USA og Canada

De biludlejningssider som jeg generelt finder de billigste priser pÄ og har benyttet mest er: Rentalcars.com*, Auto Europe*1 og CarTrawler*.
De har nogle af de billigste priser jeg har kunne finde, hvor stort set alle forsikringer og afgifter er inkluderet i prisen (her kan du se priseksempler). En pris som ligger tusindvis af kroner under hvad det koster at gÄ direkte til udlejningsselskaberne.

De fungerer alle som agent sider og samler en masse tilbud fra forskellige udlejningsselskaber. Du gennemfÞrer din ordre hos dem og modtager sÄ en bekrÊftelse med information om, hvilket udlejningsselskab du skal hente bilen hos.
Som du kan se nedenfor sÄ har jeg lejet bil mange gange i USA og endt ved flere forskellige udlejningsselskaber og har aldrig oplevet problemer i en sÄdan grad at jeg ikke vil anbefale andre at benytte dem.

Kundeservice og kontakt

Hvis du skal Êndre eller afbestille din billeje, eller du pÄ anden vis har grund til at snakke med nogen om din billeje, sÄ skal du kontakte den side du har bestilt bilen igennem. Du kan ikke kontakte mig, da jeg ikke har adgang til deres systemer eller pÄ anden vis kan hjÊlpe med din bestilling.

Rentalcars.com og Auto Europe har begge danske telefonnumre du kan ringe til, hvis du har spÞrgsmÄl. CarTrawler har ikke et dansk telefonnummer eller dansk support. Hvis du ikke vil ringe til et udenlandsk nummer, sÄ kan du kontakte dem via deres online support system (anbefaler du skriver pÄ engelsk), som du fÄr oplyst nÄr du laver en bestilling hos dem.

Kvalitet og budget pÄ billeje i USA

Selvom det er billigt, sÄ er det ikke lig og skrammelkasser man kÞrer rundt i. Bilerne er ofte max 1 Är gamle. I 2007 var min udlejningsbil sidst nye model (Chrysler Sebring Cabriolet) og den havde kÞrt 27 miles da jeg fik den. Den var sÄ ny, at den end ikke havde fÄet rigtige nummerplader pÄ endnu.

Er du pÄ budget, sÄ kan en lille, billig bil friste, men mit rÄd er at bruge lidt flere penge pÄ en stÞrre bil. Ofte betaler du ikke mere end kr 500 ekstra for 3 ugers leje ved at vÊlge en Chevrolet Malibu frem for en Chevrolet Spark.
Selvom amerikanerne kÞrer pÊnt (meget pÊnere end herhjemme, synes jeg) sÄ fÞler man sig lidt mere tryg i en stÞrrer bil. Airbags er ved at vÊre standard i alle biler, men ABS er ikke altid standard, men oftest i de stÞrre modeller.

Hvilket biludlejningsselskab skal du vĂŠlge?

Jeg har hentet bil hos stort set alle de selskaber du fÄr vist i sÞgeresultaterne, nÄr du sÞger efter en bil via de sider jeg henviser til.
Jeg har hentet bil hos fĂžlgende selskaber mere end Ă©n gang rundt om i USA: Dollar, Thrifty, Alamo, Enterprise, Hertz, Avis, Budget, National.

Jeg har endnu ikke hentet bil hos SIXT. Det skyldes dels, at SIXT aldrig har haft den bedste pris pÄ mine sÞgninger, men ogsÄ fordi SIXT har begrÊnsninger pÄ deres billeje.
SIXT begrÊnser hvilke stater du kan kÞre din bil til, hvilket ikke altid er praktisk pÄ en roadtrip. Derudover, sÄ har SIXT ikke altid fri kilometer (miles). Endnu en begrÊnsning der ikke er optimal i forbindelse med en roadtrip.

TURO

VÊr opmÊrksom pÄ, at TURO ikke er et almindeligt udlejningsselskab som ex. Hertz eller Avis. Hos TURO lejer du bil af privatpersoner. Lidt pÄ samme mÄde som med GoMore i Danmark.

Det har stor indflydelse pĂ„ dine muligheder i lĂžbet af en roadtrip. GĂ„r der noget galt med din TURO lejebil, sĂ„ er du begrĂŠnset. Med Avis eller Hertz kan du blot holde ind hos et af selskabets lokationer og fĂ„ det ordnet – eller fĂ„ en anden bil. Har du lejet en TURO bil i San Francisco til en roadtrip, og fĂ„r problemer i Flagstaff, sĂ„ kan du ikke fĂ„ en anden bil.

* Jeg har ingen direkte forbindelse til de billeje firmaer jeg nÊvner rundt om pÄ siden, andet end anbefale dem baseret pÄ pris og fordi jeg selv har benyttet dem flere gange.
Hvis der opstÄr situationer i forbindelse med din bestilling/leje via disse, sÄ skal du kontakte dem, da jeg ikke er i stand til at gÞre noget. Jeg har ikke adgang til deres systemer og kan ikke hjÊlpe med Êndringer af bookinger, afbestilling eller andre situationer.
Jeg har en affiliate aftale med disse firmaer, hvorfor mit navn kan optrÊde pÄ emails/papirer nÄr du bestiller. Jeg er ikke forbundet til din leje pÄ anden vis, og al henvendelse skal ske til det firma du har lejet hos.
1 Hvis du bestiller bil hos Auto Europe via mig, kan du ikke benytte dig af deres Price Guarantee. SÄ hvis du finder bilen billigere et andet sted efterfÞlgende, kan du afbestille bilen hos AutoEurope og bestille bilen hvor den er billigst. Du kan afbestille frem til 48 timer fÞr lejen begynder, uden det koster noget.
2 Udlejningsselskabet SIXT har ikke altid fri kilometer inkluderet. De kan have en begrÊnsning pÄ antallet af kilometer (miles) der er inkluderet i din billeje. Derudover har SIXT ogsÄ en begrÊnsning pÄ hvilke stater du kan kÞre til i din lejebil. Ikke et problem for de fleste, da det ofte er det omrÄde du skal pÄ roadtripi. Men skal du pÄ tvÊrs af USA, sÄ er SIXT ikke et optimalt valg.

StÞrrelsen pÄ din lejebil

En roadtrip pÄ 2-3 uger stiller andre krav til din lejebil, end den bil du mÄske kÞrer til daglig. Hvor du mÄske har OK plads til hele familien og bagage nÄr i skal en tur i sommerhuset, sÄ har du brug for mere plads i bilen pÄ en roadtrip. Du tilbringer lang tid i bilen, sÄ du kan ikke sidde dÄrligt og klemt inde blandt bagagen. Du skal derfor vÊlge en stÞrre bil end mÄske regner med. Her kan du finde mere info om de forskellige stÞrrelser og hvor mange personer du kan forvente at fÄ plads til.

Mine lejebiler i USA & Canada

Gennem Ärene har jeg haft mere end 30 forskellige udlejningsbiler i USA og Canada. Jeg har haft mange forskellige biltyper og lejet igennem mange forskellige udlejningsselskaber. Jeg har indtil videre altid fÄet den samme (type/stÞrrelse) bil som jeg har bestilt.
NÄr man bestiller en cabriolet er det en fordel, da man helst ikke vil have en almindelig bil, nÄr nu man har set frem til en tur under Äben himmel.
Her kan du lÊse mere om mine udlejningsbiler.

Udlevering af lejebil til din roadtrip

NÄr du er ankommet til USA eller Canada, mangler du blot at hente din lejebil. Udlevering af lejebil foregÄr nogenlunde ens rundt om i USA og Canada og er en nem process.

Som oftest skal du fra lufthavnen ud til udlejningsselskabet for at hente din lejebil. DernĂŠst skal du ordne lidt papirarbejde inden du er klar til din roadtrip.

Efter mere end 45 lejebiler i USA og Canada, har jeg lidt erfaring med afhentning og udlevering af lejebiler.
Alt denne erfaring har jeg samlet i en artikel der gennemgÄr hele processen i detaljer.

Envejsgebyr pÄ billeje i USA

De fleste henter og aflevere bilen det samme sted. Hvis du aflevere bilen et andet sted i samme stat kan der forekomme et gebyr som ikke oplyses pÄ udlejningssiden nÄr du bestiller bilen.

Aflevere du bilen i en anden stat sÄ tilkommer der et en-vejs gebyr. StÞrrelsen pÄ det varierer afhÊngig af udlejningsselskab og distance.

Her kan du lÊse mere om envejsgebyr pÄ billeje i USA og se eksempler pÄ hvordan det oplyses i bookingen af bil, hos hvem det kan vÊre inkluderet i prisen og i hvilke stater der er gratis envejsgebyr.

Skal du have haft kĂžrtkort i 1 Ă„r for at leje bil i USA?

Jeg har over tid fÄet forskellige svar fra samme udlejningsselskaber omkring dette sÄ kan derfor ikke sige ja eller nej til dette.
Det er heller ikke til at finde informationen pĂ„ alle udlejningssiderne, sĂ„ jeg vil ikke kunne sige at ‘sĂ„dan er det eller sĂ„dan er det ikke’ mm.

BesÞgende her pÄ siden har selv haft held til at finde frem til information og bestilt bil pÄ baggrund af det. Nogle har mÄtte gÄ helt til det endelige udlejningsselskab og har lejet direkte hos dem. Det er dyrere, men de har derved vÊret sikker pÄ at kunne leje.

Derfor anbefaler, jeg du selv forhĂžrer dig hos udlejeren, det vĂŠre sig prissammenligningssiderne som jeg anbefaler, eller direkte hos udlejningsselskabet hvis du er i den situation at have et kĂžrekort som er under 1 Ă„r gammelt.

Hos CarTrawler stÄr der fÞlgende i deres bekrÊftelse man modtager nÄr man har lejet bil:
Drivers must hold a full license for minimum 1 year with no major endorsements.
An International Driver’s License (IDL) is required if the renter’s national driver’s license is not in Roman alphabet (i.e. Arabic, Greek, Russian or Chinese). International driver’s license must be accompanied by the original domestic license of the driver. UK license holders must present both the photocard and its paper counterpart at the time of rental.

Et dansk kÞrekort indeholder ikke info om, hvornÄr du tog dit kÞrekort. Det er kun dato for udstedelse der er oplyst pÄ et dansk kÞrekort.
Da jeg fik nyt kÞrekort i 2014, stod der altsÄ ikke hvornÄr jeg havde taget mit kÞrekort, men hvornÄr det nye var fra. Jeg kunne altsÄ ikke bevise at jeg havde haft mit kÞrekort i mere end et Är.
Det hat dog aldrig vĂŠret et problem og jeg har aldrig skulle udpege dato for erhvervelse eller bevise at jeg har haft kĂžrekort i mere end et Ă„r.

KĂžrekort til store minibusser og autocampere

Reglerne for stĂžrrelse pĂ„ bil og krav til kĂžrekort er anderledes i USA og Canada. Det betyder du med et dansk B-klasse kĂžrekort, kan leje de store RV’s/Autocampere (stĂžrrelse C30) og du kan leje biler og minibusser med plads til 15 passagerer.

KĂžrekort i USA

Dansk eller internationalt kĂžrekort?

Jeg har aldrig haft problemer med at benytte mit danske kĂžrekort i USA til at leje bil. Jeg har rejst med det gamle pap-kort i mange Ă„r og siden 2014 har jeg haft det plastikkort, der er standard i dag. Jeg har ikke oplevet problemer med hverken papkortet eller det nye.

Hvad jeg har kan lÊse mig frem til hos diverse udlejningsselskaber, sÄ er det vigtigt at kÞrekortet benytter samme alfabet som i USA, hvis ikke, sÄ skal man have lavet et internationalt kÞrekort.
Med samme alfabet menes den type bogstaver vi benytter. Det er kun hvis dit kĂžrekort benytter kyrillisk eller grĂŠsk alfabet m.fl. at du skal have et internationalt kĂžrekort for at afhente din lejebil.

Jeg er ogsÄ blevet stoppet af politiet i USA hvor jeg kun havde mit danske kÞrekort og det gav heller ingen problemer.
Det er dog ikke sikkert du er lige sÄ heldig. Har hÞrt flere beretninger om, at hvis du er involveret i uheld eller bliver stoppet, sÄ kan der komme en lille bÞde oveni, da du ikke har et internationalt kÞrekort som den lokale sheriff kan tyde.

Vil du vÊre pÄ den helt sikre side, sÄ kan du fÄ et internationalt kÞrekort udstedt hos Borgerservice. Man kan fÄ det udleveret med det samme og det er gyldigt i et Är fra udstedelsesdato og koster 25 kr. (3. maj 2013)

BemÊrk! Det internationale kÞrekort er ikke en erstatning for dit danske. Du skal fremvise dit originale danske kÞrekort for at kunne leje bilen.

Det digitale kÞrekort pÄ din roadtrip

I november 2020 blev det muligt at fÄ en digital udgave af dit kÞrekort. Et virtuelt kÞrekort du har i en app pÄ din telefon.

Ved lanceringen er det digitale kÞrekort kun lovligt i Danmark. Du vil altsÄ ikke kunne benytte det ved afhentning af lejebil eller som ID i udlandet.
I Danmark vil det digitale kÞrekort kunne erstatte dit daglige brug af kÞrekortet. Enten nÄr du kÞrer bil eller vil bruge det som billede ID, eks. ved afhentning af pakkepost mm.

Danmark vil vĂŠre et af de fĂžrste lande i verden med en virtuel version af dit kĂžrekort. Det vil krĂŠve stor udbredelse i EU og resten af verden, fĂžr du vil kunne hente en lejebil i USA eller Canada med et digitalt kĂžrekort. Hvis det nogensinde bliver muligt.

Ekstra chauffĂžr

Er man flere end én der skal kÞre, sÄ koster det ekstra. Dette er af hensyn til forsikringen.
Som oftest koster det $10 pr. dag for en ekstra chauffĂžr og lidt mere (typisk 25 dollars) hvis den ekstra chauffĂžr er mellem 21 og 24 Ă„r.

Ofte er der mange penge sparet ved at vÊlge en tilbudspakke hvor der indgÄr ekstra chauffÞr. Starter din roadtrip i Californien sÄ kan du oftest fÄ ekstra chauffÞrer gratis tilfÞjet.

Jeg har samlet information om ekstra chauffÞrer og priseksempler pÄ hvor meget man kan spare ved at vÊlge rigtigt. Du finder ogsÄ information om, hvordan du uden ekstra omkostninger opnÄr ekstra chauffÞrer i Californien.

BarnesĂŠde

Reglerne for barnesĂŠder (booster seats, selepuder, safety seats m.fl.) varierer en smule fra stat til stat, men alle har regler for dem.
Selvom reglerne nogle steder mÄske er mere lempelige end i Danmark, vil jeg anbefaler du minimum benytter det udstyr til dine bÞrn du ville pÄ en kÞretur i Danmark.
Du kan google dig frem til oplysningerne for hver stat. Det vil ofte vĂŠre DMV (Department of Motor Vehicle) der har de opdaterede oplysninger.

Her kan du se reglerne for Child Safety Seats i Californien.

GPS

Jeg har hentet bil hos stort set alle de selskaber du fÄr vist i sÞgeresultaterne, nÄr du sÞger efter en bil via de sider jeg henviser til.
Jeg har hentet bil hos fĂžlgende selskaber mere end Ă©n gang rundt om i USA: Dollar, Thrifty, Alamo, Enterprise, Hertz, Avis, Budget, National.

Jeg har endnu ikke hentet bil hos SIXT. Det skyldes dels, at SIXT aldrig har haft den bedste pris pÄ mine sÞgninger, men ogsÄ fordi SIXT har begrÊnsninger pÄ deres billeje.
SIXT begrÊnser hvilke stater du kan kÞre din bil til, hvilket ikke altid er praktisk pÄ en roadtrip. Derudover, sÄ har SIXT ikke altid fri kilometer (miles). Endnu en begrÊnsning der ikke er optimal i forbindelse med en roadtrip.

Benzin og benzinĂžkonomi

Lejer du en bil med en tankfuld benzin inkluderet, kan du aflevere bilen uden at fylde den op fĂžrst.
Du kan ogsÄ vÊlge at fylde bilen inden du aflevere den og sÄ fremvise en kvittering fra en tank som ligger inden for 5-10 miles fra udlejningsstedet. Hvis du ikke har fyldt den, sÄ fylder udlejningsselskabet bilen op, men det er ofte til hÞjere priser end ved en tankstation.

Hvis du lejer en pakkelÞsning (se nedenfor) med en eller flere ekstra chauffÞrer, sÄ er der ofte en tankfuld benzin inkluderet (og du kan aflevere bilen tom), sÄ i mange tilfÊlde er det ikke noget du skal bekymre dig om.

Amerikanske biler er mindre Þkonomiske end i Danmark. Det skyldes motorstÞrrelsen ofte er meget stÞrre end den gennemsnitlige stÞrrelse i Danmark. Det er dog blevet bedre med tiden og du kan, med fornuftig kÞrsel, godt fÄ 12-16 km/l ud af en lejebil. 
PÄ min roadtrip i pÄsken 2011 i Texas havde jeg en Ford Mustang Cabriolet. Den har en 3.7 L V6 motor med 305 hestekrÊfter. Overraskende nok kunne jeg fÄ den op pÄ 12-13 km/l. Jeg har skrevet lidt mere om benzinÞkonomien i en Ford Mustang og andre biler.

PakkelĂžsning

En pakkelÞsning er en mulig for en billigere samlet leje, end hvis du tilkÞber efterfÞlgende. Er i mere end én chauffÞr, er det billigere at vÊlge en bil der har ekstra chauffÞrer inkluderet. Er en af chauffÞrerne under 25 Är (men fyldt 21 Är), sÄ er en pakke med Ung ChauffÞr en billigere lÞsning. I begge de pakkelÞsninger, er en tankfuld benzin ofte inkluderet. Den sidste pakkeÞsning indeholder en GPS. Det vil sjÊldent vÊre en fordel at leje en GPS, da en moderne telefon vil kunne udfÞre opgaven uden problemer.

AldersgrÊnse pÄ billeje

Der er en aldersgrĂŠnse for biludlejning i USA. Man skal som udgangspunkt vĂŠre fyldt 21 for at leje. I aldersgruppen 21-24 vil man som oftest blive opkrĂŠvet et ekstra gebyr. Nogle steder helt op til $25 om dagen.
Her kan en pakkelĂžsning igen vĂŠre en god ting (se ovenfor).
Som 25 Ă„rig og op lejer du billigst, men det er muligt at leje bil selvom man kun er 18 Ă„r.

Forsikring

Lejer du gennem et af ovennÊvnte sider/bureauer sÄ er den lovpligtige forsikring en del af den samlede pris.
Du kan blive tilbudt ekstra forsikring ved udlevering, men lÊser du din kontrakt igennem (er tilgÊngelig online inden bestilling og kommer pÄ mail efter bestilling) sÄ kan du hurtig se om en ekstra forsikring er nÞdvendig. Ekstra forsikringer er en individuel vurdering.
Her kan du lÊse mere om forsikring og fees pÄ lejebiler i USA og Canada.

NĂ„r uheldet er ude

Her kan du finde mere info om skader og uheld med lejebiler i USA & Canada. Du finder info om, hvad der helt praktisk sker ved et uheld og kan lÊse beskrivelser fra andre der har vÊret uheldige pÄ deres roadtrip.

Trafikregler i USA og Canada

Der er ikke de store forskelle pÄ at kÞre bil i USA og i Danmark. Der er dog en rÊkke smÄ forskelle, som det er en god idé at kende til, inden du tager pÄ roadtrip. Nogle af tingene vil blot genere andre i trafikken, hvis du ikke gÞr det, ex. ikke drejer til hÞjre for rÞdt. Andre ting kan resultere i en bÞde, ex. hvis du kÞrer udenom en skolebus der samler bÞrn op eller sÊtter dem af.

Billig billeje i USA

Hvor billigt kan det blive? Billeje i USA er billigere end i mange andre lande. Der er ogsÄ stor forskel pÄ prisen afhÊngig af, hvor du lejer din bil. Jeg har samlet en masse information om hvor du finder den billigste lejebil og hvad det er for nogle belÞb du kan spare, hvis du bestiller de rigtige steder.

Krydse grĂŠnsen til Canada eller Mexico i din lejebil

Du mÄ gerne krydse grÊnsen til Canada i din udlejningsbil. For en sikkerhedsskyld, sÄ undersÞg med dit udlejningselskab. Tror kun det er i tilfÊlde af, at du har lejet en speciel bil at du ikke mÄ.
Du mÄ til gengÊld ikke krydse grÊnsen til Mexico i din lejebil. Det gÊlder for alle udlejningsselskaber og bilmodeller. Det kan vÊre fristende at gÞre det, men din forsikring pÄ bilen gÊlder ikke i Mexico.
Oftest er det besÞgende i Californien (San Diego) der er fristet til at tage turen over grÊnsen. Hvis du er pÄ de kanter, sÄ tag en bustur i stedet.

Udstyr i lejebiler

Biler i USA har et hĂžjere udstyrsniveau end du er vant til fra Danmark.

Dette gÊlder ogsÄ lejebiler, sÄ du vil ofte opleve et udstyrsniveau i din lejebil, som du ikke ser pÄ almindelige biler i Danmark.

Automatgear, AC eller Klima, fartpilot, satellit radio, touch skĂŠrm, baksensor mm. er nĂŠsten standard i alle lejebiler.
Radio med lydindgang via USB (til smartphones) og flere strÞmudtag til ladere er ogsÄ standard.

LĂŠg dertil endnu mere udstyr hvis du lejer en stor SUV eller luksusbil.

Leje bil i et land og aflevere i et andet

Du kan godt leje en bil i USA og aflevere den i Canada.
Mulighederne er begrÊnsede (udvalget af bil) og det er ikke fra alle byer/afhentningssteder i USA du kan. GÄ ind pÄ udlejningssiderne og sÞg efter den lÞsning du har kig pÄ.

En lejebil for bilens skyld

Mange udlejningsselskaber har en Fun Collection eller Prestige Collection. Dem finder du ved at gÄ direkte til udlejeren (Hertz, Avis, Dollar).
NÄr du nu er i et land der bygger sÄ meget pÄ billisme og bilerne er sÄ billige, hvorfor sÄ ikke leje en bil du ikke kan komme i nÊrheden af herhjemme?

Her kan du lÊse mere om mulighederne for at leje special- og superbiler samt pick-ups i USA.

Lej en Cabriolet

Skal du cruise Highway 1 langs stillehavet eller andre naturskÞnne omrÄder, sÄ anbefaler jeg helt klart en cabriolet.
To voksne med bagage kan godt vÊre i en Ford Mustang Cabriolet. Selvom det er en cabriolet, sÄ har bagagerummet stadig en stÞrrelse hvor der er plads til bagage til to personer, sÄfremt man pakker fornuftigt. Jeg har selv haft en Ford Mustang cabriolet et par gange og her kan du lÊse mere om bagagepladsen i en Ford Mustang.

RV/Motorhome eller lejebil?

Her kan du finde information om for/imod i forbindelse med leje af en RV til en roadtrip. En roadtrip i en RV er en anderledes oplevelse end i bil og ikke nĂždvendigvis billigere. Der er ogsĂ„ nogle hensyn at tage i trafikken – specielt i byerne.
Se mere om leje af en RV er noget for dig.

Lej en Tesla til din roadtrip

Tesla og andre mÊrker af elbiler er ved at vÊre almindelige som lejebiler pÄ flere destinationer i USA. Du kan leje Tesla Model 3 og Tesla Model Y pÄ mange af de store destinationer i USA. Her kan du lÊse detaljerne om leje af Tesla og se eksempler pÄ priser.

Hybrid, plug-in hybrid eller elbil?

El- og hybrid biler bliver mere udbredt – ogsĂ„ hos biludlejningsselskaberne. Du kan allerede nu fĂ„ udleveret en hybrid eller plug-in hybrid bil. Muligheden for rene elbiler bliver ogsĂ„ mere udgredt. Se mere om leje af hybrid, plug-in og elbiler.

PopulĂŠre billeje byer

Her finder du detaljeret info om, hvordan du nemmest lejer bil pÄ en rÊkke populÊre destinationer.

Disclaimer

Jeg synes det er fedt at jeg med min interesse for Roadtrips i USA kan hjÊlpe andre til gode oplevelser i USA. Hvad angÄr billeje, sÄ har jeg fundet de bedste steder pÄ nettet som tilbyder, ikke kun de billigste biler inkl. forsikring, men ogsÄ en god service.Jeg har en aftale med Rentalcars.com*, Auto Europe*1 og CarTrawler* der betyder, at hvis besÞgende fra min side bestiller en bil via dem, sÄ modtager jeg en provision. En sÄkaldt affiliate aftale, hvor jeg hjÊlper dem med at fÄ flere kunder i deres forretning.Hvis du er i en situation hvor du skal tage direkte kontakt til Rentalcars.com for at arrangere din billeje, det kan vÊre pga. langtidsleje eller envejsgebyr som ikke altid kan ordnes online, sÄ vil jeg sÊtte pris pÄ, at du oplyser min affiliate kode: renefJeg har ogsÄ aftaler med hotels.com og Booking.com til overnatning og Momondo til flybilletter m.fl. Hvis din bestilling kan laves online, sÄ mÄ du ogsÄ gerne benytte et af de mange links som er rundt om pÄ siden, sÄ koden kommer med. PÄ den mÄde stÞtter du mig til at hjÊlpe dig bedst muligt.* Det er ikke mig du lejer bilen af. Jeg har ikke nogen direkte forbindelse med de billeje firmaer jeg nÊvner rundt om pÄ siden, andet end anbefale dem baseret pÄ pris og fordi jeg selv har benyttet dem flere gange.Hvis der opstÄr situationer i forbindelse med din bestilling/leje via disse, sÄ skal du kontakte dem, da jeg ikke er i stand til at gÞre noget. Jeg har ikke adgang til deres systemer og kan ikke hjÊlpe med Êndringer af bookinger, eller afbestilling eller andre ting der mÄtte opstÄ.Jeg har en affiliate aftale med disse firmaer, hvorfor mit navn kan optrÊde pÄ mails/papirer fra disse firmaer, men jeg er ikke forbundet til din leje pÄ anden vis, og al henvendelse skal ske til dem.1) Hvis du bestiller bil hos Auto Europe via mig, kan du ikke benytte dig af deres Price Guarantee. SÄ hvis du finder bilen billigere et andet sted efterfÞlgende, kan du afbestille bilen hos AutoEurope og bestille bilen hvor den er billigst. Du kan afbestille frem til 48 timer fÞr lejen begynder, uden det koster noget.

71 Comments

  1. Hej Rene, vi fĂžlger din nuvĂŠrende tur med stor interesse. Sidste Ă„r kĂžrte vi pĂ„ “the loneliest highway in the USA” i Nevada. Har du prĂžvet denne tur? Det er en meget Ăžde men rigtig flot tur.
    Hvad er din erfaring med at leje biler med vinterdĂŠk? Er der nogle selskaber, hvor man kan vĂŠlge dette?
    Tak

    1. @ Poul

      Jeg har kun kĂžrt en lille bid af The Loneliest for nogle Ă„r tilbage: https://www.renefrederiksen.dk/2012/09/19/the-loneliest-highway/

      Du kan vist ikke tilvÊlge vinterdÊk. De gange jeg har vÊret afsted om vinteren og i snefyldte omrÄder, har muligheden ikke vÊret der. Jeg har lejet SUVs i stedet. De har all-weather tires. Ikke det samme, men bedre end ingenting. Derudover har jeg holdt ekstra Þje med vejdirektoratet. Kommer an pÄ hvor i skal hen, men er der chance for sne, kan der opstÄ begrÊnsninger for jeres tur.
      Du kan heller ikke leje kÊder til bilen, selvom det er krav mange steder, i bjergfyldte omrÄder om vinteren. Udlejningsselskaberne vil ikke have du bruger kÊder. Der har sikkert vÊret for mange skader grundet forkert pÄsÊtning. Hvis du selv anskaffer dig kÊder og laver en skade, er det ikke sikkert forsikringen dÊkker.

      Her er beskrivelser fra tidligere ture i sneen:
      https://www.renefrederiksen.dk/2015/07/28/salt-lake-city-til-jackson-wyoming/
      https://www.renefrederiksen.dk/2022/07/10/denver-til-steamboat-springs/
      https://www.renefrederiksen.dk/2023/02/11/telluride-i-colorado/

  2. Hej Rene,

    Fþrst og fremmest tak for din hjemmeside og fantastiske oplysninger. De har hjulpet en del 😊
    Jeg fik en quote fra booking.autoeurope med supercover. SÄ langt sÄ godt.
    Jeg kan bare se at pĂ„ denne quote stĂ„r tydeligt ”your rental excludes Sales Tax and surcharges on any local charges”.
    Skal jeg sÄ regne med alt imellem 5-10% ovenikÞbet nÄr jeg henter bilen over den pris jeg betaler?
    Tak pĂ„ forhĂ„nd 😊

    1. @ Dragos

      “…on any local charges” er de vigtige ord her. Bilens grundpris har du betalt for. Hvis du har tilvalgt ekstra ting som GPS eller barnesĂŠde, skal det betales lokalt (local charge). Hvis du lejer bilen et sted og aflevere den et andet, er det en Local Charge. Hvis du siger ja til ekstra forsikring nĂ„r du henter bilen, er det en Local Charge.

  3. Hej Rene,
    Tak for informativ hjemmeside.
    Vi er en flok pÄ 10-13 stykker der skal pÄ en 14 dages blues-musik rundtur startende pÄ Jazz fest i New Orleans og sÄ op gennem Louisiana, Mississippi og op til Memphis.
    At leje en bus med chauffÞr ser ud til at vÊre rimelig omkosteligt, sÄ jeg tÊnker pÄ at kÞre selv i en stor van (jeg har stort kÞrekort), men forstÄr at jeg kan kÞre pÄ et alm kÞrekort.
    Jeg kan se her pÄ siden at du skriver at en 15 personers van, kan lejes hvor man sÄ tager de bagerste rÊkke sÊder ud til bagagen.
    MÄske kan du hjÊlpe med flg spÞrgsmÄl:
    Kan jeg gĂžre noget for at opgradere mit kĂžrekort herfra?
    Kan jeg leje 15 personers van, hvor man kan have trailer efter?
    Hvis jeg lejer den 15 personer van (og trailer) i New Orleans omrÄdet, vil du sÄ vurdere at jeg kan aflevere den i Memphis, eller vil det blive vÊsentligt billigere at aflevere den i New Orleans
    Hvad skal jeg sikre mig mht til forsikringer?

    1. @ Peter

      Mener ikke jeg skriver sÊderne kan tages ud, men under alle omstÊndigheder, sÄ er det ikke sÄdan det foregÄr.
      Du kan leje en minibus (passagner van) som i teksten kan nÊvne der er plads til 12-15 passagerer. Bilen er den samme stÞrrelse, uanset siddepladser. I nogle tilfÊlde kan der vÊre en forskel i sÊdekonfigurationen, sÄ der mÄske kun kan vÊre 14 passagerer og ikke 15. Ofter vil der nok vÊre max antal sÊder, sÄ de ikke skal rode med for mange varianter. NÄr jeg skriver man kan vÊre 12 plus bagage, sÄ er det begrÊnset mÊngde bagage. Der er ikke et bagageomrÄde med plads til 15 personer.
      Mit bedste bud vil vĂŠre, at i lejer to biler til jeres tur.
      Din tanker med en trailer er god, men ikke praktisk. Du kan ikke leje en trailer hos udlejningsselskaberne, hvor du lejer bilen. Der er dog mange muligheder for dette hos ex. Uhaul (hvor du fint kan leje et sted og aflevere et andet). Der er dog to problemer med dette. Det ene, at udlejningsselskaber ikke tillader brug af trailer Det andet er at der ikke er anhÊngertrÊk pÄ lejebiler. Jeg har ikke set et pÄ de 45 biler jeg har lejet.

  4. Hej Rene

    Vi (en familie pÄ fire) har planer om en tur til det vestlige og nordlige USA til juni 2022. Hvis alt selvfÞlgelig er nÊsten normalt igen.
    Hvad har du af forventninger til priserne for udlejningsbiler, om det mon ikke bliver billigere, end de er nu?
    For priserne er da godt nok sindssygt hĂžje lige nu?
    Vil gerne prĂžve en premium bil denne gang, men de er jo nĂŠsten ikke til at betale nu.

    Venlig hilsen
    Ole Smedegaard Jensen

    1. @ Ole

      De forhĂžjede priser skyldes flere ting.
      Dels at der ingen turister har vÊret i USA i 1.5 Är. Det har presset udlejningsselskaberne. De har skÄret ned pÄ antallet af biler og medarbejdere. Det betyder udbud og efterspÞrgelse presser priserne.
      LÊg dertil, at bilproducenterne har vÊret pressede pga. manglende dele til nye biler. Flere bilmÊrker er delvist stoppet med produktionen af nye biler. Det betyder biludlejningsselskaberne ikke har kunne forny deres flÄder af biler.

      Jeg vil ikke hÊnge mig i hvad priserne er nu, men vente til ting normaliserer sig nÄr USA Äbner igen. Jeg hÄber priserne finder et fornuftigt niveau igen, men om der gÄr 6 mrd., et Är eller to inden ting er som fÞr er svÊrt at svare pÄ, da mange ting spiller ind.

  5. Hej Rene

    Fed informativ side:-)
    Hvad ville du anbefale af kĂžretĂžj, Vi skal kĂžre fra San F. – highway 1- los angeles og las vegas?
    Vi tÊnker selv en SUV, eller skal man virkelig op i en minibus,, Syntes at det mÄske er lidt overkill med plads til 7-12 passagerer(har alm B/C kÞrekort)
    Mvh. Michael Michelsen

  6. Mi

    Hej

    Min mand og jeg skal om 14 dage for fÞrste gang til USA som turister. Vi har vÊret til samtale pÄ den amerikanske ambassade for at fÄ turistvisum, da vi har rejst i lande, som USA ikke billiger. Det var en form sag. Ved modtagelse af visum er der pÄ det ene visum under Annotation tilfÞjet: ESTA RECORD REVIEWED, pÄ den anden ingen tilfÞjelser. Vi kan ikke greje, hvad det betyder for os ved ankomst i lufthavn!!
    NB min mailadresse hopper lidt i feltet . Det er j_

    1. @ Janne

      Jeg har ikke erfaring med visum.

      Eftersom i har vÊret igennem processen og i er godkendt, sÄ vil jeg gÄ ud fra at alt er i orden.
      I lufthavnen skal i fĂžlge de skilte der svarer til jeres indrejsepapirer. Ofte er ESTA adskilt fra US Citizen/Visa. Hvis i er i tvivl, vil der vĂŠre personale i kan spĂžrge.

  7. Hej René. Tak for fin hjemmeside! Vi har lejet bil i Miami og vil helst selv kÞbe SunPass. Men ved du om det er muligt at komme frem til et supermarked hvor vi kan kÞbe det uden fÞrst at kÞre pÄ en toll road ?

    1. @ Annette

      Det er det.

      Her er en rute hen til den nÊrmeste Walgreens som undgÄr toll roads:
      https://goo.gl/maps/SRyqJ3uLo7R2

      Det er dog ikke sikkert at de har det der, sÄ kan vÊre i skal videre til den nÊste eller et Publix supermarked.

      SÄ for at det er nemmeste for jer, sÄ skal i have en GPS eller Google Maps pÄ telefonen, som i sÊtter til at undgÄ betalingsveje (toll roads).

  8. Hej Rene, nÄr du lejer bil gennem en af ovenstÄende udbydere, tilvÊlger du sÄ den ekstra dÊkning de tilbyder? VejhjÊlp plejer vi at tegner hos udlejer nÄr vi ankommer, men tÊnker om ekstradÊkningen overstÄede tilbyder er nÞdvendigt. Tak for svar

  9. Hej Rene.
    Som alle de andre, sÄ tak for en meget god hjemmeside.
    Vi har planlagt tur til USA i sommeren 2019. Jeg sĂžger en del via dine links pĂ„ diverse biler. Vi har tidligere brugt Alamo, og vĂŠret glade for den behandling de har givet os. DesvĂŠrre kan jeg se at deres premium biler har fĂ„et et stort ryk opad i pris. Dermed blev de andre selskaber mere interessant, men er der forskel pĂ„ kvaliteten af biler, sĂ„ man fĂ„r mere “slidte” biler ved de billigere selskaber etc. og er servicen ringere? Vi rejser i sommeren 2019, bĂžr vi vente med at bestille bilen eller skal vi bare se at fĂ„ bestilt :)? Flybilletterne bestilte vi nĂŠsten med det samme de var tilgĂŠngelige, og fandt en rigtig god pris, men det krĂŠvede en del benarbejde.
    Som sagt, stor ros til din hjemmeside. Den bruger jeg flittigt til at planlĂŠgge turen.
    De bedste hilsner

    Peter

    1. @ Peter

      Tak for ros.

      Bilerne er af samme kvalitet pÄ tvÊrs af de forskellige selskaber. Generelt er bilerne kun 1-2 Är gamle.

      Jeg har hentet bil hos alle selskaberne flere gange og synes ikke der er nogen nÊvnevÊrdig forskel i service. Jeg har oplevet smÄ ting pÄ tvÊrs af dem alle, men ikke noget der vil afholde mig fra at benytte dem en anden gang.

      Mht. tid i forvejen, sÄ er det lidt forskelligt fra omrÄde til omrÄde. I hÞjsÊsonen vil prisen altid vÊre hÞjere, og der kan vÊre penge sparet pÄ at bestille pÄ det rigtige tidspunkt.
      Jeg har nogle priseksempler der viser udviklingen i lĂžbet af et Ă„r: https://www.renefrederiksen.dk/billeje-i-usa/billeje-i-californien/

  10. Hej Rene

    Nok engang – tak for en fantastisk side!

    Kort spĂžrgsmĂ„l – flyver inden lĂŠnge til Californien. Har lejet en Ford Fusion ved Auto-Europe / Thrifty.
    PĂ„ Voucheren stĂ„r der RENEFRED, Valby og mit egen navn stod “kun” under fĂžrerinformation. Er det noget jeg skal have ĂŠndret, eller er det blot fordi jeg er kommet ind pĂ„ Auto-europe via link pĂ„ din side at det stĂ„r sĂ„dan?

    TillĂŠgsspĂžrgsmĂ„l – der stod fĂžlgende pĂ„ Auto-europe:
    “Et belĂžb pĂ„ ca. USD 400.00 vil blive blokeret pĂ„ kundens kreditkort ved afhentning.” – TĂŠnker ikke umiddelbart at der er noget fordĂŠkt i det – men vil gerne hĂžre din mening

    Og sidste – Google mig frem til at Ford Fusion laves i 3 modeller – blandt andet Alm Benzin og Hybrid. Man kan vel godt regne med at det man lejer er en almindelig benzin med mindre andet fremgĂ„r?

    Pft.

  11. Hej.

    Vi skal til LA her til sommer, det er 25 Ă„r siden jeg var der sidst, hvor jeg var der med Lars Larsen (Jysk) hvor der var billeje med i prisen , men forsikringen skulle man selv betale og den var dyr 🙂
    og nu sider jeg er ved at ville leje bil til 16 dag, og nÄr jeg sÞger pÄ billeje og kigger pÄ forskellige afhentnings steder er der en prisforskel pÄ 4300,- Jeg kan ikke forstÄ hvorfor der er sÄ stor forskel pÄ hvor man henter bilen .
    Har fundet en SUV gennem AutoEuropa til 4760,- hvis jeg afhenter den pĂ„ Hertz kontor 4334 West Pico Boulevard, men hvis jeg Ăžnsker den udleveret i lufthavnen eller alle andre Hertz kontoer i LA koster den ca 4300,- mere 9000,- vi kan til de 4760,- godt aflevere den hos ‘hertz i lufthavnen.

    Man bliver lidt mistroisk nÄr der er sÄ stor prisforkel. har du nogen ide om hvorfor ?
    skal man holde sig vĂŠk eller bare bestille og bruge pengene pĂ„ bedre hoteller 🙂

    Mvh Lars

    1. @ Lars

      Kan ikke se hvad der er at vĂŠre mistroisk over.

      Min erfaring med leje af mere end 40 biler og sÞgning pÄ tusindevis af biler, viser at priser svinger meget fra sted til sted.
      Jeg har selv flÞjet til Washington DC i stedet for New York, da der var 3000 kr. sparet pÄ billeje.

      Jeg skal ikke kunne sige hvorfor der er sÄ stor prisforskel, men noget af det ligger i bl.a. lufthavnsgebyrer mm.

      Jeg vil leje bilen hvor det giver mest mening for jer, og hvis det er hvor den er billigst, sÄ er det jo kun fint.

      VÊr opmÊrksom pÄ, at udvalget pÄ bykontorer ofte er begrÊnset, da de ikke ha sÄ megen plads.
      Der kan ogsÄ tilkomme et envejsgebyr pÄ bil afhentet et sted og afleveret et andet sted. Fra by til lufthavn i San Francisco bÞr det ikke blive alverden: https://www.renefrederiksen.dk/billeje-i-usa/envejsgebyr-billeje-usa/

  12. Hej Rene.

    Jeg har ikke lige umiddelbart kunne finde svar pĂ„ mit spĂžrgsmĂ„l, sĂ„ prĂžver lige her 🙂
    Min kÊreste og jeg skal 3 uger til Californien, Arizona, Utah og Nevada til september. Jeg er meget i tvivl omkring kreditkort i forhold til biludlejning. Vi har lejet ved Dollar gennem RentalCars. Vi har Visa/Dankort og et mastercard debit, men nu er jeg kommet i tvivl om det er tilstrÊkkeligt. Her tÊnker jeg mest pÄ det sikkerhedsdepositum de reserverer i forbindelse med udlevering af lejebilen.

    1. @ Ida

      I kan fint hente lejebil med et VISA/Dankort, sÄfremt det er et kreditkort.

      I skal bruge kreditkort ved udlevering af lejebil og nÄr i tjekker ind pÄ hoteller til diverse depositum.

      Hvis du ikke ved om dit kort er et kreditkort, skal du kontakte din bank.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. KrĂŠvede felter er markeret med *